You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Велика зубна брехня, або що ви знаєте про фтор?

Статті | Стоматологія | Велика зубна брехня, або що ви знаєте про фтор?

В магазині, зверніть увагу, на стандартному тюбику, скажімо Колгейт, написано, що якщо дитина проковтнула пасту - необхідно звернутися до лікаря ... Ось як! А в дитсадку, пам'ятаєте, мало не тюбиками пасту їли, вона ж смачна зараза була ... Нині ж час не той ... Дехто нас хоче бачити у труні ...

 Як часто ви чистите зуби? Швидше за все, один або два рази на день. А як часто ви замислювалися над тим, які речовини знаходяться в зубній пасті, якою ви користуєтеся день у день, місяць за місяцем? Напевно, так само як і я - ніколи. Також як і я, ви покладаєтеся на рекомендації «Асоціації стоматологів». І даремно.

Після того як мені потрапила на очі інформація про шкоду фтору, я дійсно задумався над тим, що ніколи раніше в мене не виникало навіть і думки про те, щоб прочитати на коробці склад зубної пасти. Не кажучи вже про те, щоб дізнатися більше про самі компоненти. Зізнаюся, раніше всю інформацію про фтор я дізнавався з рекламних плакатів, відеороликів та іноді від стоматологів.

На свій подив, пошукавши, я знайшов так багато «цікавого» про фтор та дії цієї речовини на організм, що до цих пір знаходжуся в легкому шоці. Ця стаття - інформація для роздумів.

Що таке фтор і фторид

Фторид (Fluoride) - це іон фтору. Всі органічні і неорганічні сполуки, що містять фтор - це і є фториди, мова про які піде в цій статті.

Фтор - це газ, який в природі знаходиться найчастіше в з'єднаннях з іншими речовинами, наприклад з фтористим кальцієм (CaF) або фтористим натрієм (NaF). Фторид - природний елемент, який входить до складу земної кори. Тому природно, що невелика доза фториду (значно менше 1 мільйонної частки) міститься в природній воді. Рослини, природно поглинають фториди з землі і води, таким чином, невелика кількість фторидів присутній у всій нашій їжі й воді, а також накопичується в тканинах тварин і в рослинах.

Незважаючи на те, що фторид - природна речовина, він є токсичним для людини, набагато більшим токсином, ніж свинець. Ін'єкція 2-5 грам фториду натрію (стандартний компонент в зубній пасті) - смертельна доза. Кількості фториду в одному тюбику зубної пасти середнього розміру достатньо для того, щоб убити маленьку дитину, якщо використати весь тюбик за один раз. Зубна паста з фтором містить набагато більш високу концентрацію фториду в порівнянні з вмістом фториду в природі.

Спочатку фтор стали додавати у воду, оскільки вважалося, що фтор надзвичайно корисний для здоров'я зубів і запобігає карієсу. А вже потім і в зубну пасту. У деяких країнах, таких як США, фторирується близько 2 / 3 всієї природної води.

Як діє фторид при боротьбі з карієсом?

Вважається, що фтор є токсичним для бактерій. Бактерії, як і всі живі форми, теж харчуються. В якості їжі вони використовують цукор (глюкозу, сахарозу, фруктозу, лактозу або харчові крохмалі) та відходи життєдіяльності бактерій, які здатні розчинити емаль зуба - ті самі кислоти, які викликають демінералізацію зуба чи карієс . Фтор отруює бактерію, знижуючи її здатність переробляти цукор. На жаль, фторид настільки отруйний, що при його використанні отруюються не тільки бактерії, але й інші клітини.

Ризик вживання фтору

Фторид може доставити серйозні проблеми здоров'ю навіть при вживанні в малих дозах, які є в зубній пасті або фторированій воді.

Флюороз - хронічна інтоксикація фтором. Буває двох видів: зубний та скелетний, виражається в страшних симптомах, навіть не буду їх описувати.

Є також більш ніж 30 досліджень тварин, які говорять про те, що фторид - це нейротоксин, який зменшує когнітивні здібності (вивчення мови, мовлення, розумова здатність) і пам'ять. По суті, фторид робить вас більш тупим. Є ще багато проблем для здоров'я, пов'язаних з фтором.


Більшість інформації було оприлюднено лише в останні 10 років, до цього вона була суворо засекречена.

Тепер "полуничка", хоч і гірка.

Чому люди починали додавати фторид у зубну пасту і воду?

Як завжди, в цій історії замішані великі гроші і політика. Історія створення міфу про корисність фтору описана в книзі «Фтор - великий обман» (Fluoride Deception), виданій відомим журналістом і продюсером BBC Крістофером Брайсон, яка має в основі 10-річне дослідження фактів і чуток на тему фторидів. У цій книзі Брайсон розповідає про найбільш значущі особистості та наукові заклади, які зіграли велику роль у тому, що фториди зараз використовуються для профілактики зубних хвороб в США і в світі.

Захисники теорії фторізаціі говорять про те, що стосовно фтору є два різних питання, непересічних між собою. Перше пов'язане з тим, що фториди є промисловими відходами при виробництві металу, а друге питання стосується корисності фтору для засобів зубної гігієни. Це неправда, оскільки обидві ці дві сюжетні лінії щільно переплітаються з самого початку.

Отже, про початок історії. Перша заява про те, що фториди корисні для здоров'я зубів і про те, що вони повинні додаватися в питну воду з метою профілактики зубних хвороб, було зроблено якимось дослідником Доктором Джеральдом Коксом з Мелон Інституту в м.Пітсбург. Кокс почав дослідження фтору за пропозицією Францис Фрера, директора дослідницької лабораторії Американської Алюмінієвої Компанії, який, що очевидно, був дуже стурбований великою проблемою забруднення повітря і природи в околицях, прилеглих до алюмінієвих заводів, і негативного впливу фторидів на здоров'я працівників заводу.

Потрібно розуміти, що Мелон Інститут був головним захисником для всіх великих компаній металоперероблюючої індустрії, тому немає абсолютно ніякоїї випадковості в тому, що така пропозиція пролунала саме від дослідника цього інституту. У той час, в період з 1956-1968 р, по шкоді, заподіяній здоров'ю одним фтором, до суду надходило позовів більше, ніж по іншим 20-ти(!) забруднюючим речовинам разом узятим. Безумовно, існувала гостра потреба у тому, щоб якось захиститися від такої величезної кількості судових позовів, і для цього зовсім непогано було б мати теорію, засновану на "реальних дослідженнях", щоб проповідувати користь фторидів для здоров'я.

Ще одним захисником фторізаціі був Гарольд Ходжа - один з найбільш впливових і високопоставлених медиків та дослідників. Ця людина користувалася незаперечним авторитетом серед можновладців у галузі охорони здоров'я і випустила не одну роботу в підтримку програми фторізаціі води, впровадження якої розглядалося в 1957 році. Тепер відомо, що Ходж був одним з організаторів експерименту з дослідження впливу радіації на здоров'я людей, яким робили щеплення плутонію.

Який зв'язок?

Прямий. Він працював головним токсикологом в «манхеттонському» проекті. Метою цього проекту була розробка атомної бомби, яку надалі скинули на Херосіму й Нагасакі. Ходж досліджував токсичність всіх хімічних реактивів, які використовувалися при виробництві атомної бомби і фториди були головною проблемою, тому що при створенні бомби вони використовувалися в неймовірних кількостях.

У документах, які виявив автор книги Брайсон, було чітко написано, що Ходжу дається завдання надати інформацію, яка могла б допомогти уряду і армії захиститися від судових позовів, пов'язаних із заподіянням шкоди здоров'ю. І навпаки, вся інформація, яка може використовуватися проти армії, повинна бути вилучена. Якби було визнано, що фторізація води шкідлива, то всі організації, що працюють з фтором, включаючи Комісію з Ядерної Енергетики, уряд і армію США, наразилися б на незліченні судові позови. Іншими словами, не було жодного шансу не те, що Гарольд Ходж підставив би такі впливові організації.

Одночасно з Ходжем, відомий медик і промоутер теорії фторізаціі, Доктор Кіхоу опублікував велику наукову роботу про сприятливий вплив фторидів.

Ця робота була спонсорована наступними організаціями: Аллюмінієва компанія Америки (ALCOA), алюмінієва компанія Канади, Інститут дослідження ПММ Америки, Дюпонт, Кайзер Алюмініум, Рейнольдс Металс, Юнайтед Стіл, Національним Інститутом дослідження в області стоматології (НІІОС). В особистих файлах Кіхоу можна знайти посилання на співпрацю з Комітетом легальності фторидів, яким Кіхоу надавав матеріали для захисту корпоративних клієнтів (список вище) від позовів, пов'язаних з фторидами.

На додаток до всього, продати фтор всій нації допоміг не хто інший, як батько ПіАр - Едвард Бернейз, племінник Зігмунда Фрейда, який був справжнім злим генієм і професіоналом в галузі створення привабливого іміджу для шкідливих продуктів (мав досвід у популяризації продуктів з тютюну). Бернейз був запрошений НІІОС для допомоги у проведенні ПіАр компанії з «продажу» фтору нації. Їхній план був наступним: переконанти лікарів-дантистів у тому, що фтор корисний для зубів, а потім вже стоматологи самі «продадуть» фтор всім іншим.

Що ж тепер робити?

Для початку ви повинні поглянути на це питання «відкритими очима» (непогано було б підключити і мозок) і прийняти власне свідоме рішення.

Здоровий глузд підказує, що не слід приймати (тим паче регулярно) яку-небудь речовину, якщо ви повністю не розумієте, що вона собою являє.

Моя думка така, що якщо навіть є невелика підозра в тому, що фториди можуть бути шкідливі - немає сенсу їх використовувати. У даному випадку величезна кількість матеріалів переконує в тому, що краще від нього відмовитися.

Чи є зубна паста без фтору?

Абсолютно точно є. Крім того, ось що радять стоматологи для «безфторної» профілактики карієсу:

Чим менше цукру міститься в їжі, яку ви їсте, або чим рідше ви їсте їжу, багату цукром, або чим менше часу ви дозволите харчовому цукру залишатися у вашому роті - тим менше буде і кількість кислоти, яку виробляють бактерії.

Користуватися не натуральним цукром, а його штучними замінниками.

Скоротити час, протягом якого цукор знаходиться у вашому роті.

Після прийому багатої на цукор їжі почистіть зуби щіткою і ниткою, або, принаймні, прополощіть рот. Не смоктати льодяники і не потягувати солодкі напої протягом довгого часу.

Пропустіть їх у шлунок по можливості швидше - і не забудьте почистити зуби після цього. Часто і ретельно чистіть зуби ниткою і щіткою.

Чистіть зуби ниткою і щіткою після кожного прийому їжі (навіть невеликої кількості).

Витратьте на догляд за зубами трохи більше часу - ви повинні вичистити їх якомога ретельніше. У тих ділянках, до яких ви не доберетеся щіткою або ниткою, з найбільшою ймовірністю утворюються порожнини.


   (032) 241 8888
   (097) 241 8888
   (095) 241 8888

   У нас Ви можете перевірити наявність лікарського засобу в аптеках та дізнатися його ціну не виходячи з дому.

   Аптечна довідка