You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Вітамін К

Вітамін К є жиророзчинним вітаміном, що запасається в невеликих кількостях в печінці, він руйнується на світлу і в лужних розчинах.
Вперше було висловлено припущення про наявність чинника, що впливає на згортання крові, в 1929 р. Данський біохімік Хенрік Дам (Henrik Dam) виділив жиророзчинний вітамін, який в 1935 р. назвали вітаміном К (koagulations vitamin) через його ролі в згортання крові. За цю роботу йому в 1943 р. була присуджена Нобелівська премія.

Вітамін К також грає важливу роль у формуванні та відновленні кісток, забезпечує синтез остеокальцина - білка кісткової такни, на якому кристалізується кальцій. Він сприяє попередженню остеопорозу, бере участь у регуляції окисно-відновних процесів в організмі.
В організм вітамін К надходить в основному з їжею, частково утворюється мікроорганізмами кишечника. Всмоктування вітаміну, що надходить з їжею, відбувається за участю жовчі.
По біологічній активності синтетичний препарат зберігає властивості природного вітаміну К1.
З групи споріднених речовин найбільший інтерес представляють дві головні форми вітаміну К, що існують в природі: вітамін К1 і вітамін К2.
Вітамін К1 - речовина, яка синтезується в рослинах і міститься в листі.
Вітамін К2 - речовина, яка переважно синтезується в організмі людини мікроорганізмами (сапрофітними бактеріями) в тонкому відділі кишечника

Рослинні джерела
Найбільш багаті вітаміном К1 зелені листові овочі, які дають від 50 до 800 мкг вітаміну K на 100 г їжі. Також вітамін К містять: зелені томати, плоди шипшини. листя шпинату, капуста (брюссельська і кольорова), кропива, хвоя, овес, соя, жито, пшениця. Трави, багаті вітаміном К: люцерна, зелений чай, ламінарія, кропива, овес і пастуша сумка. Значно менше міститься вітаміну К в коренеплодах і фруктах.

Тварини джерела
З харчових продуктів найбільш багатий зміст цього вітаміну в печінці свині, яйцях.

Синтез в організмі
Вітамін К синтезується також мікрофлорою в кишечнику людини. Слід пам'ятати, що незважаючи на те, що вітамін К знаходиться в широкому спектрі овочевої їжі, тим не менше, оскільки вітамін є жиророзчинним, для того, щоб його засвоєння здійснювалося нормально (неважливо, є він продуктом діяльності бактерій або отриманий з їжею), в кишечнику має бути трохи жиру.


Добова потреба
Потреба у вітаміні К, тобто ту кількість, яка необхідна для запобігання дефіциту в нормальних умовах, 1 мкг на кілограм ваги тіла в день. При вазі 60 кг людині потрібний 60 мкг вітаміну К в день. Типовий раціон містить від 300 до 500 мкг вітаміну К в день. Дефіцит вітаміну - явище рідкісне, за винятком тих випадків, коли живлення різко обмежене або коли взаємодії з ліками впливають на засвоюваність вітаміну. Навіть без харчових джерел нормально функціонуюча популяція бактерій кишечника може привести достатньо вітаміну К.
Новонароджені на природному вигодовуванні ризикують придбати дефіцит вітаміну К, оскільки жіноче молоко містить недостатню кількість вітаміну, а кишкова флора у них ще недостатньо розрослася, щоб його проводити в необхідних кількостях.
Потреба у вітаміні К у новонароджених складає в перші дні життя 10-12 мкг.
Сучасні суміші містять близько 4 мкг вітаміну К на 100 калорій, чого при нормальних обставинах буде цілком достатньо для забезпечення потреб організму.

Вік (років) - Вітамін К (мкг)

Грудні діти 0-0.5 - 5
0.5-1 - 10

Діти 1-3 - 15
4-6 - 20
7-10 - 30

Особи чоловічої статі 11-14 - 45
15-18 - 65
19-24 - 70
25-50 - 80
51 і старше - 80

Особи жіночої статі 11-14 - 45
15-18 - 55
19-24 - 60
25-50 - 65
51 і старше - 65
в період вагітності - 65
в період лактації - 65

Особливі вказівки
Антибіотики підвищують необхідну норму прийому вітаміну К в добавках. Прийом антибіотиків, які вбивають бактерії, впливає на процес його синтезу кишковими бактеріями. Антибіотики впливають і на засвоєння вітаміну К.
В останній триместр вагітності приймати великі дози синтетичного вітаміну К не рекомендується, оскільки це може привести до токсичних реакцій новонародженого.

Надвеликі дози вітаміну К можуть накопичуватися в організмі і викликати почервоніння і потовиділення.

Симптоми гіповітамінозу
Дефіцит вітамінів групи К в організмі приводить до розвитку геморагічного синдрому.
У новонароджених недостатність вітаміну К проявляється кровотечами з рота, носа, пупка, сечових шляхів. З'являються шлунково-кишкові кровотечі, кривава блювота, рідкий, баріться кал, внутрішньошкірні і підшкірні.
У дорослих прояви залежать від тяжкості вітамінної недостатності і проявляються внутрішньошкірних і підшкірними крововиливами, кровоточивістю ясен, носовими і шлунково-кишковими кровотечами.
Ранньою ознакою гіповітамінозу К є знижений вміст протромбіну в крові (гіпопротромбінемія). При зниженні вмісту протромбіну до 35% наступає небезпека крововиливу при травмах; при зниженні вмісту протромбіну до 15-20% можуть розвинутися важкі кровотечі.
Дефіцит вітаміну К може розвинутися при жовчнокам'яній хворобі, при пролонгованому внутрішньовенному харчуванні, при порушеннях освіти і секреції жовчі (інфекційні і токсичні гепатити, цироз печінки, жовчно-кам'яна хвороба, пухлини підшлункової залози, дискінезія жовчних шляхів), а також при тривалому прийомі антибіотиків або сульфаніламідних препаратів, здатних пригнічувати мікрофлору кишечника, що синтезує вітамін К.
Однією з головних причин гіповітамінозу є також прийом антикоагулянтів. Лікування серцево-судинних захворювань методами традиційної медицини часто включає в себе використання варфарину (Кумадіна) і аналогічних "кроверазжижающие" лікарських препаратів, які руйнують практично весь вітамін К, який є в організмі.
К дефіциту вітаміну К призводить також хіміотерапія раку, антибіотикотерапія і застосування протисудомних препаратів. Недостатність може бути обумовлена ​​шлунково-кишковими розладами. Оскільки більша частина вітаміну К в організмі синтезується кишковою мікрофлорою, його дефіцит нерідко зустрічається у людей, з дисбактеріозом.

Причиною гіпо- та авітамінозу До можуть бути також захворювання, що супроводжуються порушенням всмоктування жирів кишковою стінкою (діарея, виразковий коліт, дизентерія, захворювання підшлункової залози).

Важливо пам'ятати, що прийом кальцію, достатній для досягнення співвідношення між кальцієм і фосфором, що перевищує 2: 1, впливає на синтез вітаміну К або на його засвоюваність і може викликати внутрішню кровотечу.

Великий прийом (близько 2200 ME в день) вітаміну Е може зменшити засвоєння вітаміну К з шлунково-кишкового тракту і вплинути на нормальне згортання крові.

Необхідно пам'ятати, що застосування вітаміну К при гемофілії і хворобі Верльгофа не ефективно.

 


   (032) 241 8888
   (097) 241 8888
   (095) 241 8888

   У нас Ви можете перевірити наявність лікарського засобу в аптеках та дізнатися його ціну не виходячи з дому.

   Аптечна довідка