You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Вітамін B1 - водорозчинний вітамін

Вітамін B1 - водорозчинний вітамін, легко руйнується при тепловій обробці в лужному середовищі.

Тваринні джерела
М'ясо (свинина, яловичина), печінка, птиця, яєчний жовток, риба

Рослинні джерела
Хліб і хлібопродукти з борошна грубого помелу, крупи (необроблений рис, вівсянка), проростки пшениці, рисові висівки, гірчиця польова, овочі (спаржа, брокколі, брюссельська капуста), бобові (горох), горіхи, апельсини, ізюм, слива, чорнослив, плоди шипшини; ягоди (суниця лісова, лохина болотна, смородина чорна, обліпиха крушевідная); пивні дріжджі, водорості (спіруліна, ламінарія); трави (люцерна, петрушка, м'ята перцева, лист малини, шавлія, конюшина, щавель, корінь лопуха, котовник котячий, кайенській перець, насіння фенхелю, ромашка, пажитник сінної, хміль, кропива, солома вівса)

Синтез в організмі
Синтезується мікрофлорою товстої кишки

Дія
Вітамін B1 необхідний для окисного декарбоксилювання кетокислот (піровиноградної та молочної), синтезу ацетилхоліну, він бере участь у вуглеводному обміні й пов'язаних з ним енергетичному, жировому, білковому, водно-сольовому обміні, надає регулюючу дію на трофіку й діяльність нервової системи.
Тіамін поліпшує циркуляцію крові й бере участь у кровотворенні.
Тіамін оптимізує пізнавальну активність і функції мозку. Він позитивно впливає на рівень енергії, ріст, нормальний апетит, здатність до навчання й необхідний для тонусу м'язів травного тракту, шлунка й серця. Тіамін виступає як антиоксидант, захищаючи організм від руйнівного впливу старіння, алкоголю і тютюну.

Добова потреба

Вік - мг В1
0-1/2 - 0,4
1 / 2 -1 - 0,4
1-3 - 0,5
4-6 - 0,8
7-10 - 0,9

Чоловіки
11-14 - 1,2
15-18 - 1,4
19-59 - 1,5
60-74 - 1,2
Старше 75 - 1,4

Жінки
11-14 - 1,2
15-18 - 1,3
19-59 - 1,3
60-74 - 1,1
Старше 75 - 1,3
Вагітні +0,4
Годуючі +0,6

Переважна більшість людей потребує додаткового прийому вітаміну B1. Наприклад, більше тіаміну потрібно, якщо велику частину раціону харчування складає варена їжа або рафіновані борошняні та зернові продукти. Люди, які вживають алкоголь і чай, також потребують більш високих дозах.

Потреба у вітаміні B1 підвищується під час хвороби та в період одужання, в стресових ситуаціях, при фізичних навантаженнях, в період вагітності і годування, у пацієнтів з гіперфункцією щитовидної залози.

Крім того, потреба в тіаміні збільшується з віком: у літніх людей знижується здатність засвоювати і метаболизировать тіамін, їм показані підвищені дозування B1.
Симптоми гіповітамінозу

При повному авітамінозі B1 розвивається хвороба бері-бері: в організмі порушується вуглеводний обмін, і накопичуються молочна і піровиноградна кислоти. При цьому спостерігаються ураження нервової системи (поліневрити, які можуть закінчуватися паралічами), серцевого м'яза (вона втрачає здатність ефективно скорочуватися, серце хворого збільшується, частішає пульс), травного тракту (знижується апетит, з'являються замки). У хворих спостерігається різке загальне виснаження, поширений або частковий набряк.

Первинними ознаками розвивається гіповітамінозу B1 є:
підвищена дратівливість, відчуття внутрішнього неспокою, плаксивість,
депресія,
безсоння (часом стійка),
зниження пам'яті,
оніміння рук і ніг,
болю,
свербіж,
погіршення координації,
мерзлякуватість при кімнатній температурі,
порушення функцій мозку,
підвищена розумова і фізична втомлюваність;
синдром Верніке-Корсакова (властивий хворим, страждаючим алкоголізмом),
зниження апетиту,
відчуття тяжкості або паління в подложечной області,
нудота,
запори,
діарея,
втрата ваги,
збільшення печінки,
задишка навіть при невеликому фізичному навантаженні,
тахікардія,
артеріальна гіпотонія,
гостра серцево-судинна недостатність (може розвинутися в деяких випадках при відсутності своєчасної діагностики та призначення лікування).

Дефіцит вітаміну В1 в сироватці крові зустрічається у 25% хворих на СНІД. Хронічний дефіцит тіаміну у хворих на СНІД веде до появи різних неврологічних симптомів, приводить до анорексії і зниження маси тіла.

Додатковий прийом тіаміну необхідний також при застосуванні діуретичних препаратів при гіпертонії, застійної серцевої недостатності, тому що вони прискорюють його виведення з організму.

Вітамін B1 поліпшує функціонування нервової системи і знижує біль при різних неврологічних захворюваннях. Показаний при:

У дерматологічній практиці тіамін застосовується при дерматозах неврогенного походження; свербінні шкіри різної етіології, піодермії, екземі, псоріазі.

Порушення обміну речовин і хвороби ендокринної системи (тиреотоксикоз, цукровий діабет, ожиріння), також є показанням до прийому тіаміну.

Вітамін B1 виступає як антиоксидант, захищаючи організм від руйнівного впливу старіння, алкоголю і тютюну.

Доцільно застосування тіаміну при виробничому контакті з сірковуглецем, тетраетилсвинцю, при роботі в гарячих цехах.

 


   (032) 241 8888
   (097) 241 8888
   (095) 241 8888

   У нас Ви можете перевірити наявність лікарського засобу в аптеках та дізнатися його ціну не виходячи з дому.

   Аптечна довідка