You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Вітамін А

Вперше ВІТАМІН А БУВ виділений з моркви, тому від англійського carrot (морква) відбулася назва Групи вітамінів А - каротіноїді. Каротіноїди містяться в рослинах, деяких грибах і водоростях и при попаданні в організм здатні перетворювати на ВІТАМІН А. До них відносяться a, b и d-каротин, лютеїн, лікопен, зеаксантин. Всього відомо близьким п'ятисот каротіноїдів.

Найбільш відомім каротіноїдом є b-каротин. ВІН є провітаміном вітаміну А (у печінці ВІН перетворюється на ВІТАМІН А в результаті окіслювального розщеплення).

Актівність вітаміну A вімірюється в одиниця, Що іменуються еквівалентамі ретинолу.
1 ЕР (еквівалент ретинолу) = 1 мкг ретинолу = 6 мкг b-каротину. 1 мкг = 3,33 МЕ (Міжнародні одініці)
3,33 МО актівності вітаміну A у ретинолу
10 МО вітаміну актівності A у b-каротину

Джерела тваринні
Риб'ячий жир, печінка (особливо яловіча), Ікра, молоко, вершкове масло, маргарин, сметана, сир, сир, яєчній жовток.

Джерела рослинні
Зелені та жовті овочі (морква, гарбуз солодкий перець, шпинат, брокколі, зелений лук, зелень петрушки), бобові (соя, горох), персики, абрикоси, яблука, виноград, кавун, Діня, Шипшина, обліпіха, черешня; трави (люцерна , листя бурачника, корінь лопуха, кайенській перець, фенхель, хміль, хвощ, ламінарія, лимонник, коров'як, Кропива, овес, петрушка, м'ята Перцева, подорожник, листя малини, Конюшинна, плоди шипшини, шавлія, толокнянка, листя фіалкі, щавель).

Синтез в організмі
Утворюється в результаті окіслювального розщеплення b-каротину
Дослідження останніх РОКІВ показали, Що Жоден з рослинні чи тварини продуктів НЕ Може заповніті дефіціт вітаміну А, тому необхідній необхідній йо Додатковий прийом (Бюлетень ВООЗ, 1999).

Властивості
Вітамін А бере участь в окіслювально-відновніх процесах, регуляції синтезу білків, спріяє нормальному обміну речовін, функції клітінніх и субклітінніх мембран, відіграє Важливе роль у формуванні кісток и зубів, а кож жирових відкладень; необхідній для росту НОВИХ клітін, сповільнює процес старіння.

Має величезних значення для фоторецепції, забезпечує нормальну ДІЯЛЬНІСТЬ зорових аналізатора, бере участь у сінтезі зорових пігменту сітківкі и спрійнятті оком світла.
Вітамін А

необхідний для нормального функціонування імунної системи і є невід'ємною частиною процесу боротьби з інфекцією. Застосування ретинолу підвищує бар'єрну функцію слизових оболонок, збільшує фагоцитарну активність лейкоцитів і інших чинників неспецифічного імунітету. Вітамін А захищає від застуд, грипу та інфекцій дихальних шляхів, травного тракту, сечових шляхів. Наявність в крові вітаміну А є одним з головних факторів, відповідальних за те, що діти в розвиненіших країнах набагато легше переносять такі інфекційні захворювання як кір, вітряна віспа, тоді як у країнах з низьким рівнем життя набагато вище смертність від цих "нешкідливих" вірусних інфекцій. Забезпеченість вітаміном А продовжує життя навіть хворим на СНІД.

Ретинол необхідний для підтримки і відновлення епітеліальних тканин, з яких складаються шкіра та слизові покриви. Не дарма практично у всіх сучасних косметичних засобах містяться ретиноїди - його синтетичні аналоги. Дійсно, вітамін А застосовується при лікуванні практично всіх захворювань шкіри (акне, прищі, псоріаз і т.д.). При ушкодженнях шкіри (рани, сонячні опіки) вітамін А прискорює процеси загоєння, а також стимулює синтез колагену, покращує якість знову утворюється тканини і знижує небезпеку інфекцій.

Зважаючи на свою тісному зв'язку зі слизовими оболонками і епітеліальними клітинами вітамін А благотворно впливає на функціонування легенів, а також є вартим доповненням при лікуванні деяких хвороб шлунково-кишкового тракту (виразки, коліти).

Ретинол необхідний для нормального ембріонального розвитку, харчування зародка й зменшення ризику таких ускладнень вагітності, як мала вага новонародженого.

Вітамін А бере участь в синтезі стероїдних гормонів (включаючи прогестерон), сперматогенезі, є антагоністом тироксину - гормону щитовидної залози.

Як вітамін А, так і b-каротин, будучи потужними антиоксидантами, є засобами профілактики і лікування ракових захворювань, зокрема, перешкоджаючи повторній появі пухлини після операцій.

Антиоксидантну дію b-каротину відіграє важливу роль у запобіганні захворювань серця і артерій, він має захисну дію у хворих стенокардією, а також підвищує вміст у крові "корисного" холестерину (ЛПВЩ).

Ще один каротиноїд - лікопін (міститься в остовном в помідорах) захищає від атеросклерозу, запобігаючи окислення та накопичення на стінках артерій холестерину низької щільності. Крім того, це самий "сильний" каротиноїд відносно захисту від раку, особливо раку молочної залози, ендометрія і простати.
Добова потреба

Середньому дорослій людині слід щодня споживати близько 3300 МО вітаміну А. При захворюваннях, пов'язаних з недостатністю ретинолу, дозування може бути збільшена до 10000 МО на день.

Вагітним жінкам - до 1000 МО на добу.

При підвищенні температури навколишнього середовища і збільшенні часу перебування на сонці (наприклад, під час літнього відпочинку на півдні) потреба у вітаміні А різко зростає.

Також зменшуються запаси вітаміну А в печінці, і, відповідно, зростає потреба при дії рентгенівських променів.

У жінок, що приймають оральні контрацептиви, потреба в вітаміні А знижується (Multivitamin supplementation in oral contraceptive users. Mooij PN et al. Contraception 1991 Sep; 44 (3) :277-88).

Гіповітаміноз
Дефіцит вітаміну А визначається як вміст ретинолу в сироватці крові нижче 0,35 мкмоль / л. Однак, навіть при рівні в плазмі 0,70-1,22 мкмоль / л може спостерігатися значне зниження вмісту вітаміну А в печінці, де він накопичується. Рівень вітаміну А в плазмі починає знижуватися тоді, коли його концентрація в печінці падає до 0,7 мкмоль / г тканини.

Причини:
недостатній вміст вітаміну А в їжі, особливо в зимово-весняний період;
незбалансоване харчування (тривалий дефіцит повноцінних білків порушує засвоєння вітаміну А);
обмеження споживання жирів (вітамін А є жиророзчинним);
захворювання печінки і жовчовивідних шляхів;
захворювання підшлункової залози, кишечника;
значні резекції тонкої кишки, синдром малабсорбції;
недостатнє споживання вітаміну Е (вітамін Е, будучи антиоксидантом, перешкоджає окисленню вітаміну А).

Клініка:
Раннє старіння шкіри з утворенням зморшок
Лупа
Підвищена больова і температурна чутливість
Підвищена чутливість зубної емалі
Сльозавими на холоді очі
Скупчення кірок і слизу в кутках очей, відчуття "піску" в очах, почервоніння повік
Ослаблена ерекція, прискорена еякуляція, слабкість сфінктера сечового міхура і ін
Найвідомішим симптомом гіповітамінозу А є так звана "куряча сліпота" (нічна сліпота або гемералопія) - різке погіршення зору при зниженій освітленості.

Дефіцит вітаміну А призводить до змін практично у всіх органах і системах організму:
помутніння рогівки, ксерофтальмія (сухість слизової оболонки очей), сльозяться очі на холоді, скупчення кірок і слизу в кутках очей, відчуття "піску" в очах, почервоніння повік, ксантелазма століття;
сухість шкіри, раннє старіння шкіри з утворенням зморшок, себорейний дерматит, акне, передракові захворювання і рак шкіри;
сухість волосся, лупа;
гіперестезія зубної емалі;
атрофічний гастрит, коліт, холелітіаз, діарея, кишкові інфекції, рак підшлункової залози, кісти печінки;
слабкість сфінктера сечового міхура, еректильна дисфункція, зниження лібідо;
ерозія шийки матки, ендоцервіцит, поліпи, аденоматоз, лейкоплакії;
мастопатія, рак молочних залоз;
респіраторні інфекції, синусити, пневмонії, часті застуди, хронічний бронхіт, бронхоектази, рак легенів;
анемія;
клітинний імунодефіцит;
порушення розвитку, уповільнений зростання;
підвищена больова і температурна чутливість;
безсоння; виснаження.


 


   (032) 241 8888
   (097) 241 8888
   (095) 241 8888

   У нас Ви можете перевірити наявність лікарського засобу в аптеках та дізнатися його ціну не виходячи з дому.

   Аптечна довідка