You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Значення білка в житті людини

Властивості білка залежать і від його складу і від розташування амінокислот в молекулі. Причому порядок амінокислот в молекулі білка відіграє дуже важливу роль у виконанні їхніх функцій.

Амінокислоти, що синтезуються в нашому організмі, називають замінними. Деякі амінокислоти в організмі людини не утворюються - це незамінні амінокислоти. Білки, що містять весь набір незамінних амінокислот, біологічно повноцінні. Вони містяться і в тваринній їжі, і в деяких харчових рослинах - сої, горосі, квасолі.

Якщо прийняти цінність білків молока (в ньому є всі незамінні амінокислоти) за 100, то біологічну цінність м'яса і риби можна виразити числом 95, картоплі - 85, житнього хліба - 75, рису - 58, гороху - 55, пшениці - 50.

З їжею обов'язково повинні надходити всі незамінні амінокислоти, дефіцит хоча б однієї з них може привести до загибелі організму, так як кожна з незамінних амінокислот впливає на певні його функції.

Велике значення білків не тільки в травленні, але і у всій життєдіяльності людини. З білків побудовані ферменти - біологічні каталізатори, що прискорюють хід хімічних реакцій, що протікають в організмі.

І те, що м'ясна їжа робить людей дратівливими і жорстокими, за аналогією з хижими тваринами, також не витримує критики. Адже як міркують поборники вегетаріанства: "Рослиноїдні тварини відрізняються поступливим характером, навіть силою і міццю природа їх не обділила. Взяти до прикладу слона - він могутній і добрий, а левам властива лють і кровожерливість". Хоча зоологічні аргументи, а ми це вже зрозуміли, куди як суперечливі, неважко побачити, що і в цих примітивних міркуваннях причини підмінені наслідками: не м'ясна їжа робить хижаків хижими, а людей певного складу агресивними і соціально небезпечними. За цим міркуванням виходить так, що якщо лева годувати морквою, він стане тихим, як кролик, а кролик від м'яса озвіріє. Але мені чомусь здається, що і той і інший здохнуть раніше, ніж встигнуть звикнути до невластивою їм їжі.

Безкомпромісний вегетаріанець, щоб отримати 50-70 г жирів, повинен щодня з'їдати 4-5 кг продуктів рослинного походження, причому не менше 70% з них повинні скласти олійні культури. Таким чином, відмова частковий і тим більше повний від продуктів тваринного походження сьогодні теж можна розглядати як певну данину "модним" дієт.

Те, що білок бере участь у формуванні м'язової тканини, як би само собою зрозуміло, але не всі знають, що він бере участь і в будівництві скелета.

Це пов'язано з тим, що білкова їжа допомагає засвоєнню кальцію, в той час як зниження рівня білка в їжі погіршує всмоктуваність цього елементу слизової кишечника. Адже в кістках людини кальцію зосереджено більше 90%: саме цей елемент додає міцність скелету. Однак цим функції кальцію в організмі не вичерпуються; він підвищує збудливість нервово-м'язового апарату, сприяє згортання крові, зменшує проникність стінок кровоносних судин. Кальцій бере участь у роботі м'язи серця, сприяє реалізації лікувальної дії серцевих глікозидів, стимулює функції печінки, активізує фермент ліпазу. Тому білкова їжа, збагачена кальцієм, особливо молоко і молочні продукти, біологічно більш повноцінна в порівнянні з їжею суто рослинного походження з низьким вмістом кальцію.

Дефіцит кальцію в організмі, спровокований відмовою від тваринних білків, призводить до порушення ряду фізіологічних функцій, зокрема знижується розумова і фізична працездатність, у дітей гальмується утворення кісток, а у дорослих кістки розсмоктуються.

Дуже показовим у цьому відношенні наступний історичний приклад.

У 1857 році 8 років від народження Ваня Павлов, майбутній лауреат Нобелівської премії, впав з високого помосту і став після цього важко хворіти. Може, і не вижив би хлопчик, якби не забрав його до себе хресний батько - ігумен Підгороднього Троїцького монастиря. Старий знав лікувальну силу білкового харчування і тому годував свого хрещеника яйцями, молоком і вареними курми. Вранці займався з ним гімнастикою, влітку змушував плавати, їздити верхи, грати в городки, а взимку - розгрібати сніг і кататися на ковзанах. Завжди і охоче допомагав хлопчик ігумену обіхажівать сад і город. Сам ігумен відрізнявся завидним здоров'ям, що переконано вважав наслідком здорового харчування. Пізніше Іван Петрович Павлов писав, що байдужість до їжі є нерозсудливість, і не раз говорив, що саме завдяки правильному харчуванню зберіг високі працездатність, витривалість і ясність думки до повних своїх 86 років.

Зовсім протилежна метаморфоза сталася з іншим представником російської інтелігенції, який вирішив в похилому віці стати вегетаріанцем. На відміну від маленького Вані, який хворів у дитинстві, маленький Льовушка був на рідкість здоровим хлопчиком, та й у зрілі роки, воюючи під Севастополем, Лев Миколайович не скаржився на здоров'я. Вийшовши у відставку і, за визначенням В. І. Ульянова-Леніна ставши "запеклим чолов'ягою", Толстой вражав оточуючих фізичним здоров'ям, тягаючи воду, катаючись на велосипеді і ковзанах мало не в 80 років. Правда, всесвітньо відомий письменник перестав їсти м'ясо тільки до старості після побаченої їм сцени на тульської бійні, коли з впав бика почали здирати шкуру, а у величезному тілі тварини ще билася життя і із залитих кров'ю очей котилися великі сльози. Повернувшись в Ясну Поляну, Лев Миколайович з міркувань виключно морального порядку повністю відмовився від м'яса і буквально відразу починає змінюватися його зовнішність. Ось що пише за 7 років до смерті письменника його дружина Софія Андріївна: "Так болісно мені бачити його страждають, слабким, згасаючий і пригнобленим духом і тілом. Візьмеш його голову в обидві руки або його змарнілі руки цілуєш з ніжною дбайливого ласкою, а він подивиться байдуже. Щось в ньому відбувається, що він думає? " Зміна, що відбулася з Л. Н. Толстим після переходу зі звичайною для нього змішаної їжі на рослинну, абсолютно зрозуміла і цілком з'ясовна.

Дефіцит харчового білка негативно позначився на життєдіяльності його організму. Насамперед порушився азотний баланс, і розпад білка став превалювати над його синтезом. Відчуваючи брак білка, організм почав "харчуватися" власними тканинами. Не дивно, що сім'ю роками пізніше остаточне помутніння розуму призвело Толстого до загибелі.

Дефіцит білка в харчуванні зменшує стійкість організму до інфекцій, так як знижується рівень утворення антитіл. Порушується синтез та інших захисних факторів - лізоциму та інтерферону, через що загострюється перебіг запальних процесів. Скорочення надходження білка з їжею, або збільшення його витрати в організмі (при важкій фізичній роботі або в результаті хвороби) викликає білкову недостатність. Важка форма білковою недостатності називається квашиоркор. Це захворювання частіше буває у дітей. У Росії квашиоркор не спостерігається, але захворювання нерідко зустрічається в країнах Азії, Африки, Центральної і Південної Америки.

Нескомпенсірованность білка в організмі несприятливо позначається на діяльності серцево-судинної, дихальної та інших систем. Недолік білка погіршує апетит, що в свою чергу зменшує приплив білка з їжею - виникає порочне коло.

Для того щоб цього не відбулося, потрібно постійно вводити в організм фізіологічно необхідну кількість білка з їжею.
 


   (032) 241 8888
   (097) 241 8888
   (095) 241 8888

   У нас Ви можете перевірити наявність лікарського засобу в аптеках та дізнатися його ціну не виходячи з дому.

   Аптечна довідка