You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Старіння

Одна з найдавніших і найвідоміших загадок - це загадка Сфінкса: що це за істота, у якої всього один голос, але яке пересувається спочатку на чотирьох ногах, потім на двох, а ще пізніше - на трьох? Грецький міф свідчить про те, що лише Едіп дав правильну відповідь: «Це людина, яка повзає на четвереньках в дитинстві, ходить на двох ногах, будучи дорослим, і, нарешті, спирається на палицю в старості».

Це - правильна відповідь на загадку Сфінкса. Але тут немає відповіді на другу загадку, яка прихована в першій, - чому люди, навчившись ходити прямо, можуть втратити цю здатність і часто в кінці життя змушені ходити, спираючись на палицю? Можна припустити, що постаріти - це означає втратити здатність ходити нормально.

Така точка зору була загальноприйнятою ще в V столітті до нашої ери, коли Софокл писав про Сфінкса. Дивно, однак, що вона все ще повсюдно прийнята і тепер, наприкінці XX століття. «Це очевидно, - говоримо ми всі. - Старіння саме по собі призводить до тугоподвижности і болів у суглобах. Це було в V столітті до нашої ери, це залишилося і сьогодні. Інакше й бути не може ».

Але є й інша точка зору. Не підлягає сумніву те, що при старінні наші суглоби стають малорухомими. Проте хто може пояснити досить переконливо, чому це відбувається. Залишаються питання: що саме є причиною цих змін, пов'язаних зі старінням? Чому науково обгрунтована медицина, яка так успішно захищає нас від інфекцій і органічних захворювань, яка збільшила тривалість нашого життя. До 80 років і більше, не може захистити від скутості Рухів, від болів в м'язах і суглобах? Чому ми миримося з тим фактом, що після певного віку, наприклад, після 30 років, наша здатність до ходьби і до фізичної активності взагалі зменшується? Адже до цього часу ми ще не досягли навіть середнього віку.

Протягом століть, з часів Стародавньої Греції і до наших днів, ця загадка залишалася нерозгаданою. І зараз, наприкінці XX століття, ми все ще заворожені міфом про те, що старіння - це обов'язково в'янення. Тепер ми можемо жити довше, але ми не живемо краще. Настала пора змінити становище. Зараз з'явилися нові ідеї, пов'язані з цього питання. Ми починаємо розуміти, чому втрачаємо здатність до руху, вже досягаючи середнього віку. Якщо ми розкриємо, чому так відбувається, то ми навчимося це запобігати.

Наука двадцятого сторіччя поступово наближається до кращого розуміння процесів, що лежать в основі погіршення нашого стану. Ганс Сельє відкрив, що захворювання, що викликають порушення фізіологічних механізмів, можуть виникнути під впливом психологічних факторів, таких, наприклад, як стрес. Це - так звана соматична теорія, згідно з якою все, що ми відчуваємо протягом нашого життя, накладає незгладимий відбиток на нашу фізичну сутність, тобто на наше тіло. Моше Фельденкрайса втілив цю теорію в дію, розробивши метод «тілесного перенавчання», або метод функціональної інтеграції. Я пишаюся тим, що рекомендований мною лікування засноване на роботах, як Сельє, так і Фельденкрайса. Мені вдалося добитися величезних успіхів в боротьбі з процесом старіння. Люди, які у віці до року повзають або пересуваються на четвереньках, а потім набувають здатність ходити на двох ногах, зовсім не обов'язково повинні частково або повністю втратити цю здатність у старості. Інакше кажучи, міф про старіння, яке веде до порушення нормальної здатності пересуватися, зовсім не є абсолютною істиною.

Ці процеси порушення рухової функції можна запобігти, а іноді і домогтися відновлення втрачених функцій.

Я знаю, що це дійсно так, тому що мені вдалося бачити тисячі подібних випадків. Хворі, з якими я працював протягом останніх 12 років, спочатку сумнівалися в тому, що результати проведеного лікування справжні і міцні. Проте через кілька років вони переконувалися в цьому.

Зізнаюся, що ще 20 років тому я теж не вірив у справжність того, що відбувалося з моїми хворими, і що я бачив на власні очі щодня. Багато хто з них (більшість у віці 30 років і старше) чули хороші відгуки про моє лікуванні. І все ж вони зверталися до мене зі змішаним почуттям надії і скептицизму. Це почуття відчував свого часу і я. Але коли ми завершували наші спільні заняття, мої пацієнти зазвичай говорили: «Ми навіть не уявляли собі, що це дійсно можливо. Ми не могли позбутися своїх проблем роками, ніхто не міг нам допомогти. Ми думали, що нам просто треба навчитися жити, весь час відчуваючи болю і порушення ходи ». Іноді вони інтригуюче додавали: «Знаєте, хоча я не думав, що зцілення можливо, десь у глибині душі я вірив, що воно має наступити».

Такі ж думки висловили й фахівці з Австралії (лікарі та фахівці з різних видів мануальної терапії), які навчалися в мене: «Ви нам показали те, чого ми завжди повинні були вчитися. Але ніхто нас цьому не вчив ». Це - якраз відсутню ланку в системі охорони здоров'я. Одним з моїх учнів був видатний фахівець із захворювань серця, що працює в Сіднеї. Пізніше в своїй статті він написав, щось, чого він навчився у мене, так само важливо для розуміння взаємозв'язку духовного і тілесного начал, як теорія відносності Ейнштейна для фізики.

Я чую вираження вдячності вже протягом 12 років, і я впевнений, що кожен може уникнути втрати фізичних здібностей, що виникає при старінні. Ми всі знаємо людей, яким, як здається, вдалося уникнути проблем, пов'язаних зі старінням. Ми заздримо їм. Я вважаю, що немає яких-небудь причин, по яких ми повинні відчувати тілесні страждання протягом решти життя.

У кожному поколінні є багато людей, які залишаються діяльними аж до самої смерті. Цей факт вже остаточно визнаний геронтологами. Вони дали цьому явищу звання «успішне старіння». Багато хто з найзнаменитіших людей жили довго, активно працюючи, мислячи і творячи до кінця своїх днів. Навіть Софокл, який розповів нам про загадку Сфінкса, написав свою останню п'єсу у віці 90 років.

Наші сенсорно-моторні (чутливо-рухові) системи реагують на щоденні стреси і травми за допомогою спеціальних м'язових рефлексів. Ці рефлекси викликають звичне скорочення м'язів. Ми не можемо розслабити ці м'язи за власним бажанням. Ці м'язові скорочення є мимовільними і несвідомими. Зрештою, ми просто не пам'ятаємо, як можна рухатися вільно. В результаті виникають скутість, біль і обмеження рухів.

Ця втрата пам'яті, що стала звичною, отримала назву «сенсорно-моторна амнезія», або втрата чутливої ​​і рухової пам'яті. Так як ці зміни відбуваються глибоко в центральній нервовій системі, ми навіть і не підозрюємо про них, хоча вони порушують основу нашого існування. Сенсорно-моторна амнезія зменшує наше уявлення про те, хто ми такі, що ми відчуваємо, і що ми робимо. Саме така втрата пам'яті на рухи і почуття призводить до того, що ми відчуваємо помилкове відчуття того, що ми «постаріли».

Однак сенсорно-моторна амнезія не має ніякого відношення до старіння. Вона може виникнути в будь-якому віці, навіть у дитинстві. Діти, які ростуть у сім'ях з ненормальними стосунками або потрапляють в тяжке положення, наприклад, під час війни, також можуть стати жертвою сенсорно-моторної амнезії. У них при цьому розвиваються типові зміни фігури: запалі груди, постійно підняті надплечья, різко виражений вигин шиї. Іноді травми або серйозні хірургічні втручання можуть викликати ті ж самі хронічні скорочення м'язів, які в літньому віці помилково вважають результатом старіння. Прикладом цього є викривлення хребта при сколіозі, кульгавість або хронічні болі протягом усього життя.

Рефлекси, які викликають сенсорно-моторну амнезію, дуже характерні. Їх усього три. Я дав їм такі назви: рефлекс «червоного світла», рефлекс «зеленого світла» і рефлекс «травми». Вони є важливою складовою частиною сенсорно-моторної амнезії і можуть бути обгрунтовані теоріями і відкриттями Ганса Сельє і Моше Фельденкрайса. Перед тим, як докладно описати ці три рефлексу, важливо звернути увагу на наступні факти:
1) прояви сенсорно-моторної амнезії можуть виникнути коли завгодно, але зазвичай вони з'являються у віці старше 30 або 40 років;
2) сенсорно-моторна амнезія - це реакція адаптації нервової системи;
3) так як сенсорно-моторна амнезія - це придбаний, свого роду «завчений» реактивний процес, то від неї можна позбутися, тобто «відучитися».

Слід ще раз підкреслити, що сенсорно-моторної амнезії можна уникнути і її можна вилікувати. Ви можете запобігти її, використовуючи два унікальних властивості сенсорно-моторної системи людини: здатність розучитися тому, чому ви раніше вивчилися, і здатність згадати те, що було забуте. У частині III цієї книги ви знайдете опис восьми соматичних вправ (вправ для м'язів). Вони відкривають широкі можливості для перенавчання сенсорно-моторної системи за новою програмою. Розробка цих вправ є великим відкриттям. Насамперед, ці вправи усувають шкідливі наслідки того процесу, який помилково вважається результатом старіння. Вони особливо важливі для тих, кому вже виповнилося 30 років, і хто вже відчув на собі негативні впливи рефлексів «червоного світла», «зеленого світла» і «травми».

У літніх людей можна за допомогою цих вправ усунути скутість рухів і болі, викликані цими рефлексами.

Нарешті, соматичні вправи можуть бути використані в програмі фізичного навчання молоді. Я переконаний в тому, що програма раннього навчання, спрямована на вдосконалення відчуттів і свідоме управління рухами, може привести до корінного перелому в боротьбі такими процесами, як серцево-судинні захворювання, рак і психічні хвороби. Досягнення цієї мети буде мати величезне соціальне значення. Крім того, розвиток кого напрями буде сприяти усуненню помилкових уявлень, що складалися протягом багатьох століть. Соматичні вправи можуть змінити наш спосіб життя. Вони допоможуть нам осмислити, як пов'язані між собою наші дух і тіло. Ви зрозумієте, наскільки успішно можна контролювати багато аспектів вашого життя, і яку відповідальність ви повинні при цьому проявляти.

Викладені в цій книзі матеріали допоможуть вам краще усвідомити сенс існування. Тому вони мають велике філософське значення.

Я стверджую, що сенсорно-моторна амнезія охоплює цілу категорію медичних проблем, які досі не були визнані. Я вважаю, що до цієї категорії відноситься більше половини відомих захворювань. Сенсорно-моторна амнезія не може бути вилікувана ні за допомогою хірургії, ні за допомогою будь-яких інших традиційних медичних методів.

Її неможливо також розпізнати за допомогою звичайних медичних досліджень. Це - особливий вид патологічних станів, що вимагає не лікування, а спеціального навчання. Ця книга, яка включає опис численних спостережень і досліджень, є практичним введенням в нову галузь медицини, яку можна назвати соматика. Вона включає знання, що мають як наукове, так і практичне значення.

Соматика вчить нас тому, як жити в умовах сучасного суспільства індустріалізованого, у тому числі у великих містах, відчуваючи численні стреси, і при цьому зберігати душевний і фізичний добробут. Не потрібно сліпо погоджуватися з нібито неминучими наслідками старіння. Треба навчитися зустрічати їх обличчям до обличчя і перемагати їх.

Суть цієї книги частково полягає в тому, що відповідь на загадку Сфінкса Едіпа був помилковим. Однак більш глибокий сенс відкриється вам, коли ви дізнаєтесь більше про сенсорно-моторної амнезії і про її причини.

У той час як ми стаємо старшими, стан нашого тіла і, відповідно, наше життя повинні поліпшуватися. Я знаю, що в глибині душі всі ми так думаємо.


 


   (032) 241 8888
   (097) 241 8888
   (095) 241 8888

   У нас Ви можете перевірити наявність лікарського засобу в аптеках та дізнатися його ціну не виходячи з дому.

   Аптечна довідка