You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Що таке здоров'я

Статті | Здоров'я та краса | Що таке здоров'я

Звернімося до теми здоров'я. Смішно питати: «Що таке здоров'я?». Кожен відчуває: немає хвороби, гарне самопочуття, можу працювати. Є, звичайно, академічні визначення, але я не буду їх наводити. Хіба що одне, прийняте Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я (ВООЗ): здоров'я - це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороби.

Чи важливо здоров'я? Всі скажуть: «Звичайно!». Люблять говорити навіть так: «Головне - це здоров'я!».

Проте чи так вже головне? Кілька років тому я проводив невеликі анкетні опитування через газети «Комсомольская правда», «Тиждень», «Літературна газета». Запитував: «Що вас більше турбує?» Відповіді були такі: перше - економіка, друге - злочинність, третє - політика, четверте - сім'я і суспільство і лише п'яте - здоров'я. Але ... це поки воно - здоров'я - є. Саме по собі воно не робить людину щасливою. Звичка. Інші турботи важливіше. Зате коли його немає, коли приходять хвороби, то відразу ж все інше відходить на задній план. А вже коли старий і смерть маячить неподалік ... Втім почекаємо говорити про старість.

Важливість здоров'я в державному масштабі відповідає цим особистих оцінок:

витрати на охорону здоров'я складають 3-8 від% валового національного продукту (ВНП). Не порівняти з ВПК, міліцією, армією, не кажучи про витрати на дурну політику, які взагалі незліченні ...

Тому не будемо перебільшувати! Але вже дуже погано хворіти ... А вже коли хворіють діти, то зовсім - труба.

Загалом здоров'я - предмет, який вартий того, щоб поговорити про нього серйозно.

Спробувати виплисти з океану суперечливих думок і порад, які накопичені в суспільстві з цього питання.

На всіх історичних етапах розвитку медицини простежуються дві основні лінії: перша - це відновлення порушеного здоров'я за допомогою ліків і друга - досягнення тієї ж мети шляхом мобілізації «природних захисних сил організму». Зрозуміло, завжди були розумні лікарі, що використовували обидва підходи, але в практиці, як правило, превалював один з них. Це до питання про хвороби. Але є ще здоров'я як самостійне поняття. Повинно бути, але, здається, в медицині як науці його немає.

Справді, що це таке - здоров'я! Стан організму, коли немає хвороби? Інтервал часу між хворобами? Наша медична практика, мабуть, його так і розглядає. Якщо немає хвороби, значить, здоровий. Про хвороби ми вже говорили: різні вони, великі і маленькі, легкі і важкі. Медична наука їх добре вивчила. Створила номенклатуру, що налічує кілька тисяч назв. Кожну описала: механізми розвитку, симптоми, перебіг, прогноз, лікування, відсоток смертності і тяжкість страждань.

А здоров'ю не пощастило. Начебто б кожному зрозуміло: здоров'я - протилежність хвороби. Потрібно його вимірювати. Багато здоров'я, менше шансів на розвиток хвороби. Мало здоров'я - хвороба. Так люди і думають. Кажуть: «погане здоров'я», «слабке здоров'я».

Поки ж здоров'я не що інше, як виведене статистикою якісне поняття кордонів «норми». Нормальна температура тіла. Нормальний вміст глюкози в крові. Нормальне число еритроцитів, нормальний кров'яний тиск, нормальна кислотність шлункового соку, нормальна електрокардіограма. Чим більше накопичується методик вимірювання та визначення різних показників, тим більше цих статистичних норм, що описують «здоров'я». Правомочним? Так, цілком. Але що буде з людиною, якщо ці нормальні умови трошки зрушити? Може статися, всі нормальні показники «попливуть», і почнеться хвороба.

Ні, визначення здоров'я тільки як комплексу нормальних показників явно недостатньо. Цей науковий підхід до поняття «здоров'я» має бути кількісним. «Кількість здоров'я» - ось що потрібно.

Кількість здоров'я можна визначити як суму «резервних потужностей» основних функціональних систем. У свою чергу, ці резервні потужності слід висловити через «коефіцієнт резерву».

Візьмемо серце. Є хвилинний об'єм серця: кількість крові в літрах, яка викидається в 1 хв. Припустимо, що в спокої воно дає 4 л в 1 мін. При найбільш енергійної фізичній роботі - 20 л. Значить «коефіцієнт резерву» дорівнює: 20 / 4 = 5.

Серце викидає 4 л в 1 хв, і цього цілком достатньо, щоб забезпечити киснем організм у спокої, тобто створити нормальне насичення киснем артеріальної і венозної крові. Але воно може дати 20 л на 1 хв і здатне забезпечити доставку кисню м'язам, виконуючим важку фізичну роботу. Отже, і в цих умовах збережеться якісне умова здоров'я - нормальні показники насичення крові киснем. Для доказу важливості кількісного визначення здоров'я уявимо собі детренирован серце. У спокої воно теж дає 4 л в 1 мін. Але його максимальна потужність всього 6 л. І якщо з таким серцем людина буде змушений виконувати важку навантаження, що вимагає, припустимо, викиду 20 л, то вже через кілька хвилин тканини опиняться в умовах важкого кисневого голоду, тому що м'язи заберуть з крові майже весь кисень. Всі показники вкажуть на «патологічний режим». Це ще не хвороба, але вже можуть виникнути приступ стенокардії, запаморочення і всякі інші симптоми. Умови «статичного здоров'я» (нормальні показники кисню крові в спокої) були дотримані, але суб'єкт явно неповноцінний.

«Сумарні резервні потужності» є не тільки найважливішою характеристикою стану здоров'я як такого, вони не менш важливі для визначення ставлення організму до хвороби.

Коли хвороба зменшує максимальну потужність органу, то при хороших резервах ще вдається забезпечити його функціонування в стані спокою.

Або ще один приклад: старість. З віком закономірно слабшають функції клітин, мабуть, в результаті «нагромадження перешкод». Резерви потужності зменшуються. Добре, якщо ці резерви є. А якщо їх немає?

Динаміка детренированности (швидкість ослаблення функції) по днях, тижнях або місяцям залежить від часу напіврозпаду білків-ферментів, які представляють структуру цієї функції, а ступінь детренированности - від величини кінцевої функції, яка мінімально необхідна для підтримки життя в умовах спокою.

Є кілька простих істин, що стосуються тренування. Перша - поступовість. Кожен день або кожну тиждень додавати на певний відсоток від уже досягнутої функції. Друга - субмаксимальні навантаження. Періодично пробувати максимум і використовувати навантаження дещо менше максимальних. Третя - багаторазовість повторення. Вона, однак, не замінює нарощування навантажень. Четверта - є тренування на тривалість і є на максимум. Для одних обов'язкові багаторазовість, для інших важливіше нарощування максимальних навантажень. Приклади зі спорту відомі: бігуни на короткі і довгі дистанції, спринтери і стаєри. П'ята - перетренування небезпечні.


На типовій характеристиці залежності подразник - функція вже були показані три режими: нормальний, форсований і патологічний.

Найбільш ефективні тренування на форсованому режимі, але це небезпечно, бо можна легко переступити межу патології. Безпечна тренування - верхня межа «робочого» режиму, або так звана субмаксимальная навантаження.

Здатність клітини до тренування не безмежна. Можна уявити собі характеристику «тренируемости»: вона виражає залежність досягнутого максимуму функції від тренувальних зусиль і часу.

Після досягнення деякої межі, прибуток функції припиняється. Чим нижче тренувальні навантаження, тим нижче максимум. Низькими навантаженнями не можна досягти задовільної тренованості, скільки б їх не повторювати.

Оптимальна життя - жити довго і з високим рівнем душевного комфорту (УДК). Він складається з приємних і неприємних компонентів всіх відчуттів - як біологічних, так і соціальних. Для стимулу потрібно отримати максимум приємного при мінімумі неприємного. На жаль, є ще адаптація. Приємне швидко перетворюється на байдуже. Щоб зберегти високий УДК, потрібна різноманітність. Адаптація до неприємного набагато слабкіше. До невеликого неприємного можна звикнути, а до великого - ні, не можна. Щастя - різне для кожної людини в залежності від різної «значущості» його потреб. Для одного щастя - це влада, для іншого - речі, для третього - інформація, для четвертого - доброта, спілкування. Найчастіше необхідна комбінація всіх цих та ще інших компонентів, але в різному співвідношенні.

Здорова людина буває нещасним, але хворий не може бути щасливим. Здоров'я приємно, але якщо воно постійно, то діє закон адаптації: його перестають помічати, воно не дає компонента щастя.

Як вже говорилося, здоров'я - це «резервні потужності» клітин, органів, цілого організму,

Так, резерви. Але які? Скільки їх потрібно сучасній людині? Чи є можливість визначення їх оптимального рівня?

Щоб з'ясувати, яка кількість здоров'я необхідно сучасній людині, потрібно розглянути найважливіші системи організму. При цьому слід брати до уваги їх еволюцію, отже, умови до цивілізації, а також потреби в резервах для сучасних умов життя і можливості їх досягнення.

Головне призначення резервів газообміну і кровообігу - постачання киснем м'язів при виконанні великої фізичної роботи. Потреба в енергії може зрости в десятки разів, відповідно підвищується і потреба в кисні. Вага інші «приводи», наприклад, холод або емоції, вимагають значно меншого збільшення обміну - в 2-3 рази в порівнянні зі спокоєм.

Не дуже просто обгрунтувати, які мінімальні потужності необхідні сучасній людині (не спортсмену) тільки для збереження здоров'я, коли вони не потрібні ні для заробітку, ні для краси, ні для престижу. Особливо, якщо людина і так відчуває себе здоровим. Такі резерви потрібні, щоб врятуватися від майбутніх хвороб і зменшити тягар старості. Ймовірність цих неприємностей зростає прямо пропорційно віку.

Думаю, що для профілактики майбутніх недуг відмінний рівень тренованості не обов'язковий, але хороший необхідний, а задовільного мало.

Спортивний лікар К. Купер, на якого я ще буду не раз посилатися, пропонує п'ять рівнів тренованості, розрізняючи їх за рівнем споживання кисню при випробуваннях з різною фізичним навантаженням. Наводжу його таблицю для 30-річних. Для людей старшого віку Купер знижує вимоги на 5% щодекади життя.

Регулювання серцево-судинної системи складне. Серце саме себе регулює: сила його скорочення - систола - тим більше, чим більше крові надійшло в його камери під час паузи - діастоли. Кров надходить до серця за рахунок енергії розтягування аорти і великих її гілок.

Механізм тренування ми вже розібрали. Щоб він включився, серце потрібно навантажувати. Одним з показників його навантаженості є частота серцевих скорочень: частота пульсу. Це найважливіший показник навантаженості, але не величини хвилинного викиду. Якщо сила детренирован серця мала, то за рахунок однієї частоти можна отримати більшого серцевого викиду. У такої людини малий «ударний об'єм». Величина викиду за одне скорочення у тренованого досягає 150-200 мл, а у детренирован - 40-60. Саме тому у таких суб'єктів пульс у спокої щодо частий: 70-80, навіть 90 в 1 хв. Треноване серце дає великий ударний об'єм, тому йому досить рідкісних скорочень, щоб забезпечити невеликі потреби в кисні в спокої. Частота пульсу в спокої у бігунів на довгі дистанції іноді знижується до 40, а при навантаженні підвищується до 200. З усього цього випливає важливий для практики ознака: рівень тренованості серця орієнтовно можна оцінити за частотою пульсу в стані повного фізичного спокою.

Серце тренується як силою скорочень, так і частотою. Обидва фактори важливі в збільшенні серцевого викиду в момент навантаження.

Судини тренуються разом з серцем.

 


   (032) 241 8888
   (097) 241 8888
   (095) 241 8888

   У нас Ви можете перевірити наявність лікарського засобу в аптеках та дізнатися його ціну не виходячи з дому.

   Аптечна довідка