You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Корисні властивості чаю

Для західної людини існують два типи чаю – чорний і зелений, причому зелений завоював європейський ринок порівняно недавно. А на Сході з давніх часів розрізняють безліч типів, сортів, кольорів і відтінків цього прекрасного напою. А самими корисними і вишуканими вважаються різновиди зеленого чаю.


Головна особливість зеленого чаю полягає в тому, що він піддається мінімальної ферментації. Щоб стати чорним чаєм, листя проходять кілька тривалих етапів обробки, головним з яких є окислення. А для ферментації зеленого чаю достатньо одного-двох днів. За цей час він виявляється окислений всього на 3-12%. Завдяки цьому зберігається колір листя і настою, а в смаку і ароматі напою переважає нотка свіжої зелені. Але, мабуть, найголовніше те, що саме зелений чай найбільш корисний.

У Китаї, Японії та Таїланді його здавна використовували як традиційне ліки – для зупинки кровотечі, лікування ран, зниження температури тіла і цукру в крові. Зараз вже відомо, що зелений чай надзвичайно багатий вітамінами (В, С, К, Р, РР) і мінеральними речовинами (фтор, йод, цинк, марганець, мідь). Це сильний антиоксидант (речовина, що захищає клітини від руйнівної дії вільних радикалів).Найчастіше процес ферментації листя зеленого чаю зупиняють нагріванням. У Китаї традиційно нагрівали листя в горщиках, у Японії – тримали під паром.

Зараз найчастіше використовують прожарювання або пропікання. Іноді зелений чай сушать під сонячними променями.
Є і такий спосіб: чай обробляється парою відразу після збору, після чого скручується і висушується.На якість чаю впливає насамперед час збору. Перші в році чайне листя збирають до квітня. З гілочки зривають всього одну нирку і один листочок. Листочки в цей період ніжні і маленькі (трохи більше 1 см), нирки тільки починають з’являтися, кількість сировини обмежена. Щоб отримати кілограм готового зеленого чаю, треба зібрати руками 60-80 тисяч листочків. До речі, єдиним способом збору високоякісного зеленого чаю до цих пір залишається ручна праця. Не дивно, що ціна чаю першого збору висока.

До початку літніх мусонних дощів збирають наступний тип чаю. Тепер з гілочки зривають два листочка (не більше 2 см) і нирку. Цей збір не поступається раннього до смаку, але так як сировини значно більше, то і собівартість його набагато нижче.

Після деякої перерви, викликаного дощами, збір триває. У ці періоди збирається найбільша кількість чаю, тому він найбільш доступний за ціною.

Осіннього чаю збирають небагато, і ціна його досить висока.
Високоякісний чай скручують виключно вручну, надаючи йому різні химерні форми, кожна з яких має свою назву.


У наш час зелений чай став предметом багатьох наукових досліджень. З’ясувалося, що він зміцнює стінки судин і підвищує їх еластичність, надає сприятливу дію на ендокринну систему. Крім того, він має антимікробну і протизапальну діями, допомагає виводити токсини, сприяє нормалізації жирового обміну.

Омолоджуючий ефект зеленого чаю був відомий давно, але пояснити його довгий час не могли. Японським дослідникам з Інституту медичних наук Кіотського університету вдалося проникнути в цю таємницю. Вони встановили, що зелений чай здатний у кілька разів збільшувати тривалість життя клітин в людському організмі. Особливий інтерес вчених викликало міститься в ньому активну речовину – катехін EGCG. Будучи потужним антиоксидантом (більш сильним, ніж навіть вітамін С), він знешкоджує вільні радикали, перешкоджаючи росту ракових клітин. Крім того, дослідники встановили, що катехін EGCG запобігає передчасну активацію тромбоцитів і захищає білки і ліпіди (жири) їх мембран від окислення. А отже, і від старіння.Знайдено археологічні свідоцтва того, що чай, в тому числі зелений, вживався майже 5000 років тому в Китаї – першій країні, окультурити його.
Вчені з австралійського Технологічного університету імені Джона Кертіна стверджують, що довготривале вживання зеленого чаю може значно знизити ризик ішемічного інсульту – гострого порушення кровопостачання будь-якої області мозку. Спільно з китайськими колегами австралійські вчені обстежили в трьох китайських лікарнях 370 пацієнтів, що перенесли інсульт, та 460 осіб (середній вік 69 років), включених в контрольну групу. Результати цього експерименту обнадіюють: «Значне зниження ризику ішемічного інсульту спостерігалося при споживанні як мінімум однієї чашки зеленого чаю на тиждень … Найбільше зниження ризику зафіксовано у тих, хто пив щоденно одну або дві чашки ». Вчені вважають, що компоненти чаю знижують артеріальний тиск, заважають утворенню тромбів і уповільнюють атеросклероз.Чим ближче колір чайного листа до ніжно-зеленим відтінкам, ніж ніжніше його фактура, тим нижче повинна бути температура води при заварюванні.Грецькі вчені з Медичної школи в Афінах стверджують, що споживання зеленого чаю швидко покращує функцію ендотеліальних клітин, що регулюють кровотік. До такого висновку вони прийшли, дослідивши вплив зеленого чаю на судини через 30, 90 і 120 хвилин після чаювання. Кардіологи зафіксували при вживанні зеленого чаю пікове розширення артерій через 30 хвилин. Таке сприятливу дію приписується флавоноидам зеленого чаю, аналогічним тим, що знайдені в червоному вині та какао. Як припускають фахівці, зелений чай може стати засобом профілактики серцево-судинних захворювань.Чайна дієта

Тривалість – 14 днів (1 раз на півроку). Щодня – 5-6 чашок свіжозавареного зеленого чаю без цукру (допускається 1 ч. ложка меду).
На сніданок і вечеря – будь-які овочі і свіжі фрукти, на обід – будь білкове блюдо.
За два тижня вдається значно знизити вагу, не відчуваючи мук голоду.
Протипоказання: виразкова хвороба, гастрит, коліт, гіпертонія, безсоння.Як вибирати чай
Головне якість, яку треба в першу чергу враховувати при купівлі зеленого чаю, – його свіжість. Перевага завжди слід віддавати тому, який зібраний в найближчому сезоні. Він краще зібраного кількома місяцями раніше, не кажучи вже про торішній. Визначити, свіжий чайний лист перед вами або старий, допомагають його колір, смак і аромат. Правда, для того щоб скласти власну думку про ці його якості, потрібен досвід.

Колір свіжого сухого чаю досить насичений, а у деяких сортів можна помітити яскраво виражений глянець. Діапазон відтінків дуже широкий: від золотисто-зеленого або світло-фісташкового до темно-зеленого. Чим світліше і ніжніше відтінок листа, тим вище сорт чаю. Старе листя виглядають тьмяними і пожухлими, глянець і характерний запах у міру старіння зникає.В результаті взаємодії води і чайного листа в чайнички утворюється повноцінний напій, що не вимагає додаткових маніпуляцій з окропом.Як заварювати чай

Для приготування чаю краще всього підходить джерельна вода з малим вмістом мінеральних солей. Перед заваркою всю чайну посуд слід прогріти – обполоснути окропом.

Дуже важлива температура води. Ми звикли заварювати і чорний, і зелений чай окропом. Представники країн з розвиненою чайної культурою назвуть це варварством. Вони заварюють чорний чай водою від 90 ° градусів і вище, а зелений – 80 ° градусів. Причому спочатку доводять воду до кипіння (але ні в якому разі не дають їй перекіпеть), а потім остуджують до 80 °. Більш висока температура, на думку знавців, «уб’є» чай, позбавить його свіжості, легкості, приємного післясмаку. Якщо ж при заварюванні використовувати надмірно прохолодну воду, то чай не проявить свої якості, виявиться невиразним.

В залежності від сорту зелений чай може витримувати від 3 до 5 заварок, щоразу набуваючи нових відтінків. Спочатку його наполягають 1,5-2 хвилини і весь розливають по чашках. Залишати його в чайнику не можна, інакше він буде гіркуватим на смак. При наступних заварка час настоювання збільшується кожного разу на 15-20 секунд.Правильно заварений свіжий чай володіє ніжним цвітом, чистим ароматом, насиченим смаком, в той час як у старого чаю запах приглушений, а смак більш прісний.Скільки чаю треба засипати в чайник? Якщо не мудрувати лукаво, то виходячи з розрахунку: 1 г чаю на 50 мл води. Це правило особливо зручно, коли чай заварюється в великому чайнику для численної компанії.
Якщо ж ви влаштовуєте вишукане чаювання для 2-4 осіб, правильно буде виходити з обсягу чайника і ступеня скрученості листа. Напівсферичний або спіралевидні, тобто не дуже туго скручений чай засипають до половини чайника. Дрібно рубленого достатньо 1 чайної ложки на 150 мл води.

А далі починається чари з’єднання чаю і води, і яким буде результат цього процесу, залежить тільки від вас. Смакові якості у міру настоювання змінюються, і тільки ви можете вирішити, в який момент він буде готовий.


   (032) 241 8888
   (097) 241 8888
   (095) 241 8888

   У нас Ви можете перевірити наявність лікарського засобу в аптеках та дізнатися його ціну не виходячи з дому.

   Аптечна довідка