You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Метеозалежність

Статті | Здоров'я та краса | Метеозалежність

Ми часто звинувачуємо погоду в погіршенні самопочуття. Більше того, ми жадібно слухаємо прогноз, як ніби бажаємо списати на нього можливе нездужання.

Зв’язок між змінами погоди і загостреннями захворювань дійсно є, хоча вченим поки не вдалося до кінця пояснити ці механізми. Особливо залежні від погоди люди з порушеннями функції серцево-судинної системи.


Погодні умови включають в себе цілий комплекс факторів: атмосферний тиск, вологість, рух повітря, концентрацію кисню, ступінь збуреності магнітного поля Землі, рівень забруднення атмосфери. При цьому ступінь впливу їх на організм людини різна. Найактивніше впливає атмосферний тиск. На його зміни реагують кровоносні судини, що часто провокує загострення серцево-судинних захворювань.

Інший важливий параметр погоди – швидкість вітру. При вітряній погоді часто підвищується збудливість нервової системи, можуть з’явитися головний біль, відчуття тривоги. Хворі, які страждають на мігрень, зазвичай реагують на посилення вітру важкими нападами. Ще один істотний показник – вологість повітря, яка безпосередньо пов’язана з концентрацією кисню в атмосфері. Вона впливає на тепловий обмін організму і на потовиділення. При підвищеній вологості може погіршитися стан хворих, що страждають гіпертонією. А низька вологість несприятливо впливає на гортань і носоглотку – вони пересихають.

Чутливі ми і до температури повітря, особливо до перепаду її значень протягом доби або між цілодобово. Температурні скачки значно збільшують вірогідність серцевого нападу. Хтось погано переносить спеку, хтось – холод.

Що найчастіше турбує нас при зміні погоди? Згідно з опитуванням, проведеним вченими Мюнхенського університету, люди найбільше скаржаться на головний біль і напади мігрені, потім – на млявість і апатію, безсоння, швидку стомлюваність. Дещо менше учасників опитування відзначали загальне нездужання, підвищену дратівливість, депресію, запаморочення і зниження уваги, болі в місцях перенесених раніше переломів кісток.

Більшість фізичних факторів зовнішнього середовища, у взаємодії з якими еволюціонував людський організм, мають електромагнітну природу Добре відомо, що біля швидко поточної води повітря освіжає і бадьорить. У ньому багато негативних іонів. Навпаки, повітря в тісних приміщеннях з великою кількістю різного роду електромагнітних приладів насичений позитивними іонами. Навіть нетривале перебування в такому приміщенні приводить до загальмованості, сонливості, запаморочення і головного болю. У вітряну погоду, коли в повітрі багато пилу, або у дні з підвищеною вологістю в повітрі також збільшується концентрація позитивних іонів, що негативно позначається на здоров’ї.

Звичайно, особливо чутливі до змін погоди люди з хронічними захворюваннями – у них ослаблений механізм підлаштовування фізіологічних процесів в організмі до умов зовнішнього середовища. Ступінь метеозалежності пов’язана також з віком людини і його індивідуальної сприйнятливістю.

Вчені виявили найбільш типові комбінації погодних умов, що негативно впливають на самопочуття хворих, що страждають певними недугами.

Серцево-судинні захворювання (ішемічна хвороба серця, атеросклероз, гіпер – і гіпотонія, стенокардія та ін):
– різке зниження або підвищення (на 8 градусів і більше) температури повітря;
– різкі перепади атмосферного тиску (більше 6 мм рт. ст. протягом доби) ;
– спека (температура повітря більше +25 ° С) або сильний мороз (температура нижче -20 ° С);
– вологість повітря вище 80%;
– сильний вітер (8 м / сек і більше).

Захворювання органів дихання (хронічний бронхіт, бронхіальна астма, трахеїт, ларингіт тощо):
– ті ж перепади температури повітря і тиску і сильний вітер;
– особливо небезпечна спекотна погода з підвищеною вологістю повітря влітку і вогка сльота взимку.

Застудні і ревматичні хвороби (ревматизм, інші артрити, поліартрити і т.п.):
– нестійка погода при температурі повітря близько 0 ° С з перепадами від -1 до +1 ° С і при вологості більше 80%;
– дощ і мокрий сніг.

Очні захворювання (глаукома, катаракта, зміни очного дна і ін):
– різкі перепади температури повітря та атмосферного тиску;
– яскраве сонячне світло (особливо влітку в другій половині дня) при ясному небі або мінливої хмарності.

Шкірні та шлунково-кишкові захворювання (гастрит, коліт, виразкова хвороба тощо ):
– спекотна погода;
– зниження атмосферного тиску.
«Сонячний вітер» і магнітна буря


Час від часу на Сонці відбуваються найпотужніші викиди енергії у вигляді потоків іонізованих частинок – «сонячного вітру». «Вітер» з великою силою впливає на магнітне поле Землі, викликаючи коливання різної інтенсивності. Це явище і називається «магнітною бурею». Помічено, що найбільш часто геомагнітні збурення фіксуються в періоди осіннього і весняного рівнодення, які припадають на березень-квітень і на вересень.

Самі по собі магнітні коливання, пов’язані з бурями, незначні. Але справа в тому, що наш організм дуже чутливий до слабких магнітних полів: спотворюються його реакції на зовнішні і внутрішні електромагнітні сигнали. У дні магнітних бур багато систем організму просто «ламаються». Але головне – наднирники починають активно виробляти гормон стресу, а епіфіз (шишковидна заліза), навпаки, зменшує вироблення мелатоніну – речовини, що задає нормальний ритм роботи всьому організму. Змінюється склад крові – зменшується кількість гемоглобіну та еритроцитів. А значить, погіршується постачання клітин киснем і живильними речовинами. Виникають головний біль, млявість, дратівливість, серце починає частіше скорочуватися, погіршується зір. Особливо страждають люди з серцевими захворюваннями і вегето-судинними розладами. Можуть порушуватися функції печінки і жовчовидільної системи, причому не тільки у хворих, але навіть у практично здорових людей.

Деякі люди відчувають настання магнітної бурі ще до її початку, а в інших зрушення в організмі наступають через один-два дні після її закінчення.

Але максимальна кількість постраждалих відзначається на другий день цього природного явища. Зафіксована і ще одна цікава закономірність. Якщо в період геомагнітних збурень різко підвищується атмосферний тиск, найчастіше реєструються різні порушення мозкового кровообігу (інсульти). Якщо ж тиск знижується – частіше відзначаються випадки гострого інфаркту міокарда.

Геомагнітні збурення відчувають практично всі, але особливо люди похилого та страждають хронічними захворюваннями. Їм в «несприятливі» дні слід бути особливо уважними до себе.
Перепади атмосферного тиску


Як ми вже говорили, найактивніше на людину впливає атмосферний тиск, вірніше, його різкі перепади. І це зрозуміло. Навіть у звичайних умовах атмосфера «тисне» на всі поверхні з силою близько 1 кілограма на квадратний сантиметр, що в перерахунку на поверхню тіла людини складає 2 майже 18 тонн! Тому навіть відносно невеликі, але різкі скачки тиску істотно позначаються на самопочутті багатьох людей.

Перепади атмосферного тиску пов’язані з циклонами і антициклонами. Циклон являє собою атмосферний вихор, у центрі якого тиск дуже низький. Він приносить з собою похмуру, непогожу і дощову погоду. На його наближення першими починають реагувати хворі, які страждають тромбозами. Потім у метеочутливих людей починає боліти голова, підвищується тривожність, може загостритися депресія. Коли циклон знаходиться прямо над нами, настає найнебезпечніше час для хворих з серцево-судинними патологіями. Навіть відносно здоровим людям іноді буває важко сконцентрувати увагу і зосередитися. При догляді циклону загострюються ревматизм, шлунково-кишкові захворювання. Через деякий час починають страждати гіпертоніки та хворі на артрит. На останні відгомони атмосферного вихору з низьким тиском реагують астматики і люди, хворіють в цей час на ангіну.

У центрі антициклону атмосферний тиск, навпаки, дуже високе, а погоду він приносить ясну, суху і безвітряну. Дія його на хворих людей таке ж, тільки в дзеркальному відображенні, тобто на початку відчувають себе гірше гіпертоніки, а потім гіпотоніки.

Крім того, в залежності від перепадів атмосферного тиску ми то опиняємося в атмосфері з відносно низькою концентрацією кисню, то піддаємося впливу його високих концентрацій. У відповідь на ці коливання дратуються рецептори кровоносних судин, а наслідком часто буває судинний спазм, особливо у людей літніх, які страждають хронічними захворюваннями. Змінюються частота серцевих скорочень і показник артеріального тиску: можливі напади стенокардії, гіпертонічний криз та порушення серцевого ритму, а у гіпотоніків – задишка і тахікардія, а також набряклість, слабкість і сонливість.
Мороз і серце


На дворі зима, і, згідно зі статистикою, саме в цю пору року в значній мірі зростає ризик виникнення та загострення хвороб серця. Це пов’язано з несприятливим впливом цілого ряду факторів. Почнемо з того, що в холодну погоду серце змушене працювати інтенсивніше, ніж у більш теплий період, щоб температура тіла залишалася незмінною. Рефлекторне звуження кровоносних судин, що допомагає відтоку крові від поверхні тіла, збільшує тиск в кровоносному руслі, а значить, і навантаження на серце. У найбільш холодні місяці року змінюється склад крові: рівень фактора коагуляції, відомого як фібриноген, значно підвищується, що робить кров більш вузький і густий. При подібних «зимових» зміни серце, особливо ослаблене, піддається більшому ризику, ніж в інший, більш сприятливий час року.

Саме на зимові холоди припадає найбільша кількість випадків гострого інфаркту міокарда. Це небезпечне захворювання, викликане найчастіше закупоркою небудь гілки коронарної судини тромбом, що утворився в його руслі. Через це приплив крові до ділянки серцевого м’яза припиняється (ішемія) або стає недостатнім для покриття потреби міокарда в кисні. В результаті виникає некроз (омертвіння) серцевого м’яза на цій ділянці. Якщо ішемія триває 20-25 хвилин і більше, виникають глибокі структурні зміни – інфаркт міокарда.

Перші години гострого інфаркту міокарда – найважчі за своїм перебігом і найнебезпечніші за наслідками. Тому дуже важливо вчасно розпізнати інфаркт. Виділяють кілька варіантів цього підступного захворювання.

– Класичний больовий (ангінозний) варіант інфаркту міокарда (майже 90% випадків). Для нього характерні раптові інтенсивні, нерідко кинджальні або здавлюють болі в області серця і за грудиною, які тривають по 20-30 хвилин і більше. Часто вони «віддають» в плечі, руки, іноді в спину. При цьому нітрогліцерин не дає полегшення болю (або полегшує незначно). Крім того, відзначається пітливість, можуть бути порушення серцевого ритму і зниження артеріального тиску, різка слабкість.

Однак такий яскраво виражений больовий синдром при інфаркті буває не завжди. У ряді випадків біль взагалі відсутній або виявляється не такою інтенсивності та локалізації. Хворий може відчувати лише незначний дискомфорт в області грудей і слабкість.

– Дуже підступні так звані атипові варіанти початку інфаркту міокарда. Сильний біль може з’явитися в незвичайному місці, наприклад тільки в області ліктьового суглоба або лівого плеча. У подібних випадках слід звернути увагу на раптовість больового нападу і його виняткову інтенсивність при відсутності будь-яких патологічних змін у суглобах.

– Сильний біль у верхній частині живота, що супроводжується нудотою і блювотою – так може починатися абдомінальний варіант інфаркту міокарда. Такий початок дуже нагадує гостре захворювання органів черевної порожнини, і розпізнати інфаркт буває непросто. Потрібно пам’ятати, що при інфаркті біль виникає раптово і відразу стає дуже сильною, а блювота не приносить ніякого полегшення.
Це, як правило, не характерно для гастриту, виразкової хвороби або харчових отруєнь.

– Нерідко спостерігається астматичний варіант інфаркту міокарда, особливо у літніх людей. Раптово з’являється відчуття гострої нестачі повітря, яке потім може перейти у важке задуха. При цьому характерних болів може не бути зовсім.

– У деяких випадках головне в картині початку хвороби – запаморочення, потемніння в очах, іноді втрата свідомості. Цей варіант інфаркту (церебральний) зустрічається рідше, переважно у людей похилого віку з вираженим атеросклерозом судин головного мозку.

– Можливий також арітміческій варіант інфаркту міокарда, для якого характерний раптовий приступ порушення серцевого ритму.

– Є ще одна , вельми рідкісна форма початку інфаркту – дисфагічна, коли хворого турбує відчуття нібито застряглого в стравоході грудки або стороннього тіла, неможливість проковтнути його. Відзначаються також різкий біль і неспокій. Найважливіші ознаки при цьому: раптовість появи болю і дисфагії (порушення ковтання) без будь-якого зв’язку з прийомом їжі, а також значна інтенсивність болю і виражене занепокоєння.
Як захиститися від примх погоди?


Рецепт добре відомий: найменш залежать від погоди ті, хто загартований, рухливий, багато часу проводить на свіжому повітрі. Значить, треба перш за все внести корективи у свій спосіб життя – це допоможе налагодити адаптивні механізми організму.

А метеочутливим людям лікарі радять дотримуватися наступних правил:

– Напередодні «несприятливого» дня треба добре виспатися. Перед сном погуляйте хоча б 10 хвилин, лягайте спати раніше, добре провітрити кімнату. Вранці замініть чашку кави або чаю відваром шипшини.

– Якщо ви страждаєте хронічними захворюваннями, не забудьте взяти призначені вам ліки. При різкій зміні погоди зменшіть фізичну активність, уникайте напруженої розумової роботи.

– У «небезпечні» дні не слід переїдати, захоплюватися м’ясної, жирної і смаженої їжею, потрібно виключити з раціону гострі приправи і алкоголь. Переважно перейти на молочно-рослинний раціон. Рекомендується щодня випивати (якщо немає протипоказань) до 2-3 літрів рідини, краще у вигляді овочевих і фруктових соків.

– При безсонні і підвищеній збудливості (у тому числі при магнітної бурі) можна приймати будь-які заспокійливі препарати: валеріану, пустирник , чай з мелісою або м’ятою; буде корисний гліцин. У разі значної метеочутливості прийміть на ніч одну таблетку мелатоніну.

– Дефіцит кисню заповнюйте прогулянками на свіжому повітрі.

– При прогнозі на поліпшення погоди тим, хто страждає на гіпертонію та іншими серцево-судинними недугами, потрібно більш уважно стежити за своїм самопочуттям, щоб вчасно вжити необхідних заходів.

– Якщо ви вважаєте себе здоровою людиною, але при різкій зміні погоди або під час магнітної бурі у вас раптово заболіла голова, з’явилася біль в області серця або підскочив артеріальний тиск, не відкладайте візит до лікаря. Можливо, подібна реакція організму відбувається на тлі якогось прихованого захворювання.

«У природи немає поганої погоди» – співалося у популярній пісні. Це вірно в тому сенсі, що впливати на погоду не в нашій владі, проте ми в силах пристосуватися до неї, захиститися від її примх. Головна зброя – здоровий спосіб життя. В даному випадку найбільш важливі загартовування і рухова активність.


   (032) 241 8888
   (097) 241 8888
   (095) 241 8888

   У нас Ви можете перевірити наявність лікарського засобу в аптеках та дізнатися його ціну не виходячи з дому.

   Аптечна довідка