You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Здоров’я залежить від мікробів

Статті | Вірусологія та мікроби | Здоров’я залежить від мікробів


Наш організм, крім власних клітин, включає і велика кількість мікробів. Відкриття останніх років показують, що їх значення в засвоєнні їжі, у виробництві та переробці різних речовин та їх вплив на те, скільки ми важимо, раніше недооцінювалася. Успіхи мікробіології принесуть велику допомогу людству, допомагаючи кожному з нас зберігати свою внутрішню екологію.


Організм в організмі


Мало хто знає, що, за різними оцінками, вага мікробів, які живуть в кишечнику кожної людини, може досягати двох кілограмів. Це так звана біота, якийсь організм в організмі зі своїми законами, де між бактеріями йде боротьба за існування, а зброєю служать антимікробні речовини, що виділяються одними мікроорганізмами проти інших.
Біота кожного кишечника за чисельністю мікробів набагато більше, ніж населення земної кулі .

І весь цей «контингент» взаємно врівноважує один одного. Наприклад, частина мікроорганізмів виробляють водень. І щоб не було внутрішніх «вибухів», є спеціальні архейние бактерії, які роблять все можливе, щоб знизити до мінімуму продукцію водню і вчасно його утилізувати.

З розвитком сучасних областей природознавства, таких як геноміка, протеоміка, змінювалися уявлення про кількість видів мікроорганізмів, що живуть усередині нас. Якщо раніше називалася цифра 100, то сьогодні вже ясно, що їх може бути більше 15 000.

Більшість мікробів, що населяють наш кишечник, відносяться до корисних. Інші – до умовно-патогенних, або сапрофітні, деякі – до так званої транзиторною флорі (швидко виводиться з кишечника). Корисні мікроби виконують безліч функцій, у тому числі таких важливих, як участь у підтримці імунітету, перетравленні їжі, продукції багатьох життєво важливих речовин, наприклад вітамінів.

Вчені з’ясували, що засвоєння продуктів з участю різних мікроорганізмів відбувається по-різному. Згідно з результатами недавніх досліджень, то, наскільки швидко ми набираємо або втрачаємо вагу, теж багато в чому залежить від мікробів. Розуміння цього розсовує рамки наших уявлень про внутрішню екології людини.
Харчовий конвеєр


Якість їжі за останні півстоліття настільки змінилося, що це не могло не вплинути на нашу фізіологію. Ми є споживачами їжі, яка проводиться не в окремих маленьких господарствах, а на великих підприємствах, це просто конвеєр харчової промисловості.

Щоб прогодувати майже 7-мільярдне населення планети, в тваринництві та рослинництві застосовуються речовини, що стимулюють нарощування маси харчової продукції та пригнічують все, що заважає її росту. Це і антимікробні препарати, і стимулятори, і багато інших біологічно активні речовини. Наприклад, присутні в їжі антибіотики за механізмом дії і по класу ідентичні тим, що ми приймаємо під час інфекційних хвороб. Їх потрапляння в організм призводить до зміни в біоті, тобто змінює співвідношення між різними мікроорганізмами в кишечнику. А це впливає на наше здоров’я. Адже наслідки змін внутрішньої екології людини до кінця не прогнозовані. Взяти хоча б історію з генномодифікованими продуктами. Можливо, страхи, пов’язані з ними, виявляться марними, але, поки немає довготривалих досліджень про наслідки їх споживання, краще дотримуватися обережності.

Виросло вже, принаймні, два покоління людей на «промислової» їжі. Чим же ці покоління відрізняються від тих, хто зростав на їжі натуральної? Перший показник – ожиріння. Звичайно, це комплексний феномен, що включає і зниження фізичного навантаження, і збільшення споживаної (в основному рафінованої) їжі. Але справа не тільки в цьому. Як стверджують мікробіологи, зміна біоти кишечника під впливом нових продуктів харчування позначається на характері обміну речовин людини, створюючи сприятливі умови для ожиріння.

Зроблено тільки перші кроки в розумінні впливу співвідношення різних мікроорганізмів в нашому шлунково-кишковому тракті, в описі механізмів того , як ми набираємо надмірна вага і чому різні дієти не приводять до успіху. Це нова сторінка в профілактичній медицині, і вона заснована на геноміки – накопиченні знань про геномах мікробів, про те, як вони розкладають ті чи інші харчові продукти, що споживаються організмом, як вони стимулюють ті чи інші внутрішні процеси. Без цього неможливо вибудувати картину мікрокосму людини, куди входять і мікроби, і віруси, і найпростіші, і гриби.

Уже зараз ясно, що якість споживаної їжі і води впливає на біоту. Два кілограми мікроорганізмів, що живуть на слизових, знаходяться в тендітному рівновазі. Будь-які зміни цієї рівноваги можуть привести до запальних процесів. А запалення – це один з факторів, що запускають процес ожиріння. При ньому відбувається підвищена продукція деяких біологічно активних речовин, що провокує накопичення зайвого жиру в жирових клітинах.

Ожиріння вже можна розглядати як епідемію. Росії вона, правда, поки не загрожує, але варто задуматися про те, як її не допустити. За цим показником не варто наздоганяти Америку, де мало не кожному третьому можна поставити діагноз «ожиріння», а кожного другого назвати гладким.
З позицій геноміки


Здоровий спосіб життя приносить користь всьому організму – від м’язів до мікрофлори кишечника.

Коли людина відчуває інтенсивні фізичні навантаження, йому мало що загрожує. Його м’язова активність, активність серцево-судинної системи і інтенсивність обміну речовин (накопичення і витрачання калорій) знаходяться в певному балансі. Проблеми виникають, коли фізична активність різко знижується, а споживання їжі залишається колишнім. Це особливо характерно для людей похилого віку. У них з’являються передумови до розвитку таких небезпечних недуг, як цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, у тому числі артеріальна гіпертонія.

Велику роль тут відіграє харчування – те, як їжа перетравлюється, засвоюється в організмі. І оскільки це залежить і від кишкової мікрофлори, отже, дуже важливий її склад. Зараз вже відомо, що до 30-40% додаткових калорій можуть бути доставлені в організм тільки тому, що в кишечнику живе певна група бактерій. Причому чим більше людина споживає їжі, яка не потрібна йому для забезпечення фізичної діяльності, тим більше видозмінюється його мікрофлора. Так порушується баланс у співвідношенні різних видів мікробів.

В країнах, де ожиріння стало національною проблемою, медики обговорюють практичні заходи з корекції біоти, щодо зниження кількості флори, яка дає додаткові джерела накопичення і відкладення жиру в жирових клітинах. Нові відкриття навряд чи принесуть легкі способи позбавлення від зайвої ваги. Але за допомогою терапевтичної мікробіології можна буде добитися стійкого ефекту при лікуванні ожиріння і уникнути швидкого набору ваги згодом.


Щоб підтвердити припущення вчених, були проведені дослідження на близнюках, в яких взяли участь понад 300 сімей. Деякі з близнюків знаходилися на відстані більше 800 кілометрів один від одного, що гарантувало їх участь у різних «харчових ланцюжках». В результаті вдалося довести зв’язок маси тіла з біоценозом – сукупністю мікробів, що населяють організм.
Карта здоров’я


У наш час відбувається зближення таких, здавалося б, далеких одна від одної галузей науки, як дієтологія, мікробіологія та генетика людини з його схильностями до тих чи інших захворювань. Мета так званих прикордонних дисциплінарних досліджень – вироблення комплексних підходів до підтримання здоров’я людини, що дозволяють запобігати або хоча б відсувати в часі захворювання, від яких людство сьогодні вмирає.

Розвиток сучасних методів аналізу призводить вчених до ідеї побудови «карти здоров’я», яка повинна містити генетичні і функціональні параметри, включаючи співвідношення між різними видами мікроорганізмів, оцінку характеру їжі, процесів, що відбуваються в кишечнику, рухової активності. Таким чином, на перший план вийде контролювання внутрішньої екології людини.

Справжні лікарі давно мріють про персоніфікованої медицині, яка б мала справу з індивідуальними причинами хвороб. Чи здійсниться ця мрія, залежить і від культури суспільства в цілому. Це станеться, якщо виникне досить велика спільнота людей, зацікавлених в тому, щоб не хворіти і як можна довше залишатися активними, і лікарів, які захочуть і зможуть їм допомогти. Саме в цьому запорука успіху медицини майбутнього.

А поки подбаємо про свою внутрішньої екології самі. Перерахую шести доданків здоров’я, які доступні всім :
– Щоденна фізичне навантаження, еквівалентна як мінімум 30 хвилинам швидкої ходьби.
– Ніякого тютюну протягом життя, менш одного келиха вина в день .
– Антибіотики й інші сильні ліки – тільки за показаннями, в разі потреби.
– Низькокалорійне меню, обмеження насичених жирів, трансжирів
– Захист від стресів на роботі і в сім’ї, позитивний психологічний настрой.
– Проживання (або хоча б відпочинок) в екологічно чистому місці.
На сьогоднішній день вважається, що виконання цих умов здатне продовжити здорові роки життя. Поживемо – побачимо …
 


   (032) 241 8888
   (097) 241 8888
   (095) 241 8888

   У нас Ви можете перевірити наявність лікарського засобу в аптеках та дізнатися його ціну не виходячи з дому.

   Аптечна довідка