You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Конфлікт організму з часом

Статті | Здоров'я та краса | Конфлікт організму з часом

  Час, а точніше, час по годиннику - це чинник, з яким вимушений вважатися при встановленні розпорядку режиму навіть здорова людина. У житті часто виникає розлад між геофізичними і внутрішніми ритмами організму. Зникає їх синхронність, що приводить до порушення узгодженості між внутрішніми ритмами організму.
Фізіологічні процеси протікають «як бог на душу покладе», в наявності розлад здоров′я, іменований десинхронозом, або аритмією.

Причинами десинхроноза («конфлікту з часом») можуть бути як сильна емоційна напруга, так і несприятливі для організму хімічні і фізичні чинники (отруйні речовини, зокрема алкоголь, іонізуюче випромінювання, недолік кисню і т. п.). Порушення структури циркадних ритмів - найбільш рання ознака будь-якої хвороби.
Десинхроноз часто є сумним супутником технічного прогресу, оскільки обумовлений частковою або повною відсутністю геофізичних датчиків часу (тривале перебування в Арктиці, Антарктиці, космосі, в печерах, на підводному човні), вступом організму до суперечності з датчиками часу у зв′язку з порушенням сну і неспанні (нічна робота) або переселенням в іншу годинну смугу.

Легкий десинхроноз зазвичай спостерігається у людей з неврегульованим режимом. У багатьох він обумовлений особливостями професійної праці.

Біологічний сенс циркадних ритмів полягає в тому, що вони, підсилюючи тонус симпатичної нервової системи, не підлеглій волі, забезпечують активність і працездатність людини вдень, а вночі через парасимпатичну нервову систему налагоджують відновні процеси організму. Більшість фізіологічних функцій найбільш активні вдень, тому денний час сприятливий для роботи.

Проте лікувальні установи, електростанції і багато промислових підприємств повинні працювати цілодобово.

 У людей, що постійно працюють вночі, особливо фізично з великою витратою енергії, продуктивність праці невелика. Знижуються працездатність (до добового мінімуму між 2.00 і 4.00 годинами ночі), а також продуктивність праці і його якість, частішають нещасні випадки. Під ранок в 2 рази більше, ніж вдень, допускають помилки.

Цю обставину слід мати на увазі тим працівникам, від діяльності яких залежить безпека інших людей.

Гігієністи і фізіологи праці вважають, що нічна робота надає шкідливу дію на здоров′ї. У будь-якій діяльності людина може добитися найбільшої продуктивності тільки тоді, коли режим праці і відпочинку за часом співпадає з біоритмами організму. Нічна праця - один з соціальних чинників, що порушують синхронність біоритмів.

На думку багатьох учених, зростання серцево-судинних і нервово-психічних захворювань обумовлене саме неадекватністю біологічних, психологічних і соціальних ритмів, що викликає порушення узгодженості внутрішніх ритмів організму.

На користь здоров′я людей на більшості підприємств нічні зміни вже ліквідовані або упроваджується автоматизація, щоб понизити до мінімуму кількість людей, що працюють вночі.
 


   (032) 241 8888
   (097) 241 8888
   (095) 241 8888

   У нас Ви можете перевірити наявність лікарського засобу в аптеках та дізнатися його ціну не виходячи з дому.

   Аптечна довідка