You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Дорослішання дітей

Статті | Педіатрія | Дорослішання дітей

Те, що дівчатка раніше хлопчиків вступають у вік статевого дозрівання, знають всі. Доцент кафедри ендокринології дитячого і підліткового вікуРосійської медичної академії післядипломної освіти МОЗ РФ кандидат медичних наук Любов САМСОНОВА розповідає, що у 50% дівчаток цей вік припадає на 10 років. Але якщо перші ознаки дорослішання з'явилися у вашої дочки вже в 8 або тільки в 13 - хвилюватися не треба, це теж норма, її крайні рамки. Очевидно, ранній або пізній початок пубертата - Ваша сімейна риса. Так буває у 3% восьмирічних і 3% тринадцятирічних панночок.

Спочатку у дівчаток темніє сосок і набухає груди. Так що вимоги десятирічної дочки купити їй ліфчик цілком обгрунтовані. Купіть, нехай самий-самий маленький. Або хоча б роздільний купальник. Це додасть дівчинці самоповаги. Потім з'являться волоссячко на лобку і під пахвами, і завершиться пубертат першою менструацією, яку медики називають менархе, вона приходить у більшості дівчаток в 12 років. Весь пубертатний період услабкої статі займає 2-3 роки. На становлення менструального циклу відводиться ще один рік, і в 13-14 років перед вами вже фізіологічно доросла панночка.

Хлопчики стартують пізніше. Їх пубертат починається в середньому в 12 років. Перша ознака -збільшуються яєчка. Тобто одного разу син оголошує, що тільки що куплені трусики йому вже тісні. З цього моменту треба переходити на дорослий чоловічий фасон. Потім починає рости статевий орган, через півтора року з'являється волосся на лобку, під пахвами і пробивається перший пушок на обличчі. І завершується пубертат у хлопчиків першими нічними полюціями. В цей час нашу фізіологічно дорослому юнакові 16-17 років. Пубертат у хлопчиків триває довше - 4-5 років.

Пізно чи рано
На що в цей час треба звернути увагу батькам?

Не розпочалося чи статеве дозрівання завчасно?

Якщо дівчинка, якій немає ще восьми, і хлопчик віком дев'яти за рік зросли більше, ніж на 7 см, треба не радіти - он як наші красені тягнуться, - а насторожитися. До пубертата діти повинні рости на 4-6 см на рік.

Якщо перші статеві ознаки з'явилися раніше покладеного віку, треба піти до ендокринолога і розібратися, чи немає у дитини захворювань статевих залоз, наднирників або навіть пухлин.

До того ж передчасне статеве дозрівання загрожує затримкою в рості. Дитина, що стартував занадто рано, може в фіналі досягти тільки 130-140 см!

Не запізнюється пубертат?
Якщо дівчинці - більше 13 років, а у неї навіть не намітилася груди, це погано, в 80% випадків це може бути пов'язано з патологічними станами.

Для хлопчиків затримка статевого розвитку не настільки страшна. У 80% випадків, якщо хлопчик і після 14 виглядає як сущий дитина на тлі змужнілих ровесників, його пізніше розвиток - всього лише сімейна риса. Швидше за все, так само пізно дорослішали і його тато, дядько, дід. Інша справа, що хлопчики, «відсталі» від ровесників, з цього приводу сильно переживають. Адже в підлітків найбільше цінуються високий ріст і фізична сила, а не які-небудь інші достоїнства зовнішності і характеру.Тому ці «відсталі» самі тягнуть своїх батьків до лікарів. А медикам залишається тільки хлопчиків заспокоювати, радити краще їсти, більше спати і не хвилюватися.

Щоб за першими ознаками дорослішання з'явилися і всі інші.
Запізнюється у дитини пубертат або проявляється дуже рано - в будь-якому випадку треба показати його ендокринолога. Зараз є кошти, щоб загальмувати передчасний розвиток або, навпаки, прискорити його.

Всьому свій час
Іноді ознаки статевого дозрівання з'являються у дітей в неправильній послідовності.

Наприклад, у дівчаток волоссячко пробиваються в інтимних місцях перш, ніж набухає груди і темніє сосок з ареолою, а у хлопчиків - перш,ніж збільшуються геніталії. Раніше медики цьому не надавали значення, вважали неправильну послідовність індивідуальною особливістю розвитку. Сьогодні ендокринологи знають, що неправильний порядок - свідоцтво різних проблем. У дівчаток передчасне поява волосся говорить про надлишок чоловічих статевих гормонів. Якщо цей процес зараз не загальмувати (а зробити це можна!), Дівчинку в майбутньому чекають менструальні дисфункції, безпліддя або невиношуваність під час вагітності. А у хлопчиків такі порушення свідчать, що перші імпульси, що запускають пубертат, йдуть не від гіпофіза, а чомусь від наднирників.

Тримайте будинку зростомір

Статеве дозрівання - це ще й стрибок у зростанні. Дівчатка через рік після старту пубертата витягуються в середньому на 7-10 см, максимум - на 15. У більшості це відбувається з 11 до 12 років. Потім зони росту кісток закриваються і до 18 років дівчатка додають по 1-2 см на рік.

Стрибок у хлопчиків припадає на 13-14 років. За цей рік вони витягуються на 10-15 см, а деякі і на 20-25!

І передчасне статеве дозрівання погано позначається на кінцевому зростанні чоловіки, і затримка пубертату. Хлопчик, у якого статеве дозрівання почалося в 14 років, на рік інтенсивного зростання не витягнеться більше, ніж на 7 см. Остаточний чоловічий зростання його буде 175-176. Високими виходять ті, у яких все відбувається вчасно.

І зайва вага хлопчикам не потрібен. З повненьких великих хлопчиків не виростають високі чоловіки, тому що пубертат у них починається пізніше.
У дівчаток, навпаки, зайва вага не затримає пубертат. Щоб менархе прийшла вчасно, дівчинка до 12 років повинна важити вже 45 кг. Природа не заохочує худеньких - у них всі етапи статевого дозрівання спостерігаються пізніше.

Щоб добре рости, в підлітковому віці треба правильно харчуватися: для зростання потрібні білок (м'ясо, риба) і кальцій (молочні продукти). Чи не виснажувати себе фізично, надмірні навантаження теж затримують статевий розвиток, приклад - дівчинки-спортсменки і балерини. І отримувати необхідну дозу йоду. - 150 мг на добу, краще з йодовмісних вітамінів або з очищених препаратів групи калію йодиду. Йод зараз необхідний щитовидній залозі, яка відповідає за те, щоб хлопчики і дівчатка гармонійно дозрівали і вчасно перетворилися в мужніх хлопців і чарівних ніжних дів.

За запах поту відповідають чоловічі статеві гормони, яких у чоловіків, природно, більше, ніж у жінок. Тому запах чоловічого поту більш різкий. Якщо у дівчинки під час статевого дозрівання спостерігається занадто різкий, андрогенний, запах поту, це теж привід для того, щоб звернутися до ендокринолога: правильний чи у неї гормональний баланс?


   (032) 241 8888
   (097) 241 8888
   (095) 241 8888

   У нас Ви можете перевірити наявність лікарського засобу в аптеках та дізнатися його ціну не виходячи з дому.

   Аптечна довідка