You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Якщо вас заколисує

Статті | Емоційність та сон | Якщо вас заколисує

Запаморочення і нудота, якез'являється при поїздці в транспорті називається в медицині кинетозом. Цей стан може з'явитися при подорожі в поїзді, літаку, автомобілі, на кораблі. Зазвичай причину його не знаходять, існує лікування і потрібно знати як попередити кінетоз. Іноді такі симптоми є проявом серйозних захворювань. Тому потрібно завжди звернутися на прийом до сімейного лікаря.Звичайною причиною кінетоз є зайва стимуляція вестибулярного апарату через руху, швидкого і частого зміни його напрямку або швидкості (прискорення, гальмування). Головний мозок отримує інформацію від очей, внутрішнього вуха, м'язів і суглобів. Якщо виникає яке або невідповідність інформації, що отримується з периферії, розвивається кінетоз. Наприклад - на. пливе кораблі внутрішнє вухо фіксує зміни рівноваги, але очі звичайно його не бачать і т.п.

Ступінь виражененності розлади залежить від індівідульно чутливості вестибулярного апарату.

Оптична стимуляція (рух горизонту), погана вентиляція (духота, жара, запах тютюну, вологість, пар), емоційні чинники (страх, тривога) діють часом разом, посилюючи тяжкість симптомів.

Іншими причинами кінетоз можуть бути захворювання серцево-судинної системи, крові, центральної нервової системи, мігрень та інтоксикації. Тому в разі пояленія цих ознак, особливо якщо вони часті, стійкі і не мають видимої причини, обратітісь за консультації й до сімейного лікаря. Так може проявляти себе початковий етап інсульту.

Кінетоз рідко буває у маленьких дітей, але вже до 2 років стає вираженим. Часто страждають ним особи похилого віку. Починаючи з 12 років це розлад починає зменшуватися, хоча деякі дорослі можуть страждати їм в. Протягом усього життя.

Симптомами кінетоз є запаморочення, нудота і блювота, що виникають циклічно. Їм передують підвищене слиновиділення, блідість і рясна вологість (холодний піт) шкірних покривів, часте дихання, відрижка повітрям, головний біль, слабкість, нездужання. При тривалому впливі причини розладу людина може частково адаптуватися, стан може покращитися. А може знову з'явитися або погіршитися, якщо починається рух (після зупинки) або воно посилюється. Тривалий стан кінетоз може викликати зниження артеріального тиску і зневоднення з необхідністю термінової лікарської допомоги.

Симптоми кінетоз заспокоюються, якщо знижується реактивність структур внутрішнього вуха. Для цього беруть циннаризин 30 мг за 2:00 до подорожі, або 10 крапель стугерон. Прийом цих препаратів може повторюватися через кожні 8:00 або 65 мг торекан - 1 таблетка. (Повторити через 12:00 в разі необхідності). У дітей доза повинна бути менше, згідно фармацевтичної інструкції. Якщо нудота дуже стійка сімейний доктор порекомендує прийом 1 мг клебопріда або 1-2 метоклебопріда (прімперана).

Ці препарати викликають легку сонливість, що для багатьох пасажирів представляє додаткове полегшення, так як сон під час подорожі зменшує симптоми кінетоз. Для тих же, кому ця сонливість неприємна, рекомендується приймати одночасно таблетку кофеїну. Протипоказані ці препарати для хворих з адіномой простати, глаукомою, стенозирующими хворобами кишечника і сечових шляхів, аритміями. Препарати викликають сонливість, тому не повинні використовуватися водіями або поєднуватися з прийомом алкоголю.

Чи можливо попередити напад кінетоз? У тій або ступеня - так. Можна сказати навіть, що профілактика у цьому випадку - краще лікування.

- Якщо неможливо уникнути подорожі, то потрібно постаратися вибрати місце в транспорті, де найменш відчуваються зміни руху. Це може бути переднє сидіння автомобіля, палуба корабля, сидіння біля крил літака.

- Краще положення - лежачи або напівлежачи на спині. Голова повинна мати гарну опору.

- Не потрібно читати.

- Фіксація погляду під кутом 45 град. над лінією горизонту зменшує чутливість вестибулярного апарату.

- Деяким людям не потрібно уважно дивитися на рух хвиль або інших рухаються предметів.

- Пливучи на кораблі, важливо щоб каюта була завжди добре провітрена або потрібно частіше виходити на палубу.

- Переїдання і зловживання алкоголем до або протягом поїздки сприяє розвитку кінетоз.


   (032) 241 8888
   (097) 241 8888
   (095) 241 8888

   У нас Ви можете перевірити наявність лікарського засобу в аптеках та дізнатися його ціну не виходячи з дому.

   Аптечна довідка