You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Привид ожиріння бродить по Європі

Статті | Здоров'я та краса | Привид ожиріння бродить по Європі

На сьогоднішній день понад півтора мільярда людей у ​​світі страждають надмірною вагою і ожирінням, і, згідно з прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров'я, протягом найближчих 10 років ця цифра може збільшитися на 40%. Глобальне дослідження, проведене інститутом INSERM в 63 країнах світу, показало, що 40% чоловіків і 30% жінок мають зайву вагу, а ожирінням страждають, відповідно, 24% і 27%. Ці дані дозволили вченим стверджувати, що ожиріння є епідемією і має глобальні масштаби.

За даними ВООЗ, найвищий відсоток громадян з надмірною вагою і ожирінням зафіксований в острівних державах Океанії. Однією з основних причин такого становища експерти називають зміцнення економічних зв'язків з США і Новою Зеландією і зростання експорту дешевого фастфуду з цих країн, які, у свою чергу, займають в «рейтингу ожиріння» 9-е і 17-е місця.


Першими товстунами Європи в різний час називалися німці, чехи, греки. А, згідно з даними Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), рекордна кількість дорослих європейців, які страждають від ожиріння (23% населення), зафіксовано у Великобританії. Особливо «відзначлося» місто Бостон у графстві Лінкольншир, лідируюче за кількістю товстунів. Міністерство охорони здоров'я Великобританії заявило, що якщо не вживати ніяких заходів по боротьбі з нездоровим способом життя, вже до 2010 року число людей, що страждають ожирінням, у країні зросте до 13 млн.
Налякані такими прогнозами, британці вирішили вжити рішучих заходів. На початку нинішнього року у Великобританії набула чинності повна заборона на телерекламу нездорової їжі - чіпсів, горіхово-шоколадних батончиків та іншої їжі й напоїв, які містять високу кількість жирів, цукру і солі - під час трансляції програм для підлітків (рік тому реклама нездорової їжі була заборонена в телепрограмах для дітей 7-9 років). За даними британських чиновників, у рік діти країни дивляться близько 10 тис. рекламних роликів, і вже до 10 років впізнають до 400 брендів. Щоправда, представники телекомпаній поспішили зробити заяву, що через втрату каналами рекламних прибутків якість дитячих телепрограм скоро впаде.

Примітно, що огрядність англійців обернулася великими проблемами для працівників швидкої допомоги. Лондонські лікарі стверджують, що все частіше за медичною допомогою звертаються люди, які страждають ожирінням, проте вони просто не поміщаються в машину «швидкої». У зв'язку з цим було прийнято рішення розробити спеціальні машини швидкої допомоги з більш широкими дверима, що витримують вагу до п'яти тонн.

На думку регіонального представника ВООЗ Деніела Епштейна, «проблеми з надмірною вагою - показник бідності. Люди, які відчувають фінансові труднощі, воліють їсти дешеву сурогатну їжу, відмовляючись від дорогих натуральних продуктів ». Чи варто дивуватися, що бідні українці все більше товстішають?

За словами завідувача кафедрою гігієни харчування Національного медичного університету ім. Богомольця Віктора Ципріяна, близько 40% дорослих українців мають надмірну вагу і «як наслідок - хвороби серця, судин, суглобів, онкологічні патології. Мільйон жителів України страждають на цукровий діабет ». І це при тому, що фахівцями ВООЗ давним-давно розроблений раціон, який допомагає попередити багато захворювань. Головне - забезпечити рівність між витратами енергії та енергетичною цінністю харчування. Тобто зменшити кількість споживаних жирів і цукру, вживати в їжу більше овочів і фруктів і більше рухатися.
Вітчизняні дієтологи стверджують, що за останні 15 років споживання українцями м'яса, риби, овочів, фруктів, молочнокислих продуктів скоротилося вдвічі, і зростання цін на основні біологічно цінні харчові продукти лише посилює дисбаланс у нашому раціоні. Дефіцит необхідних організму речовин українці компенсують відносно дешевими продуктами: хлібом, кашею, картоплею, макаронами.

Як розповіла лікар-дієтолог Лариса Буткова, «найбільш схильні до неправильного харчування жителі великих міст, у зв'язку з чим у сучасній медицині з'явився термін« синдром мегаполісу ». Він характеризується порушеннями обміну речовин, зниженням імунітету, розладами психофізіологічного розвитку». Проблеми порушення обміну речовин поглиблюються захворюваннями шлунково-кишкового тракту - від легких форм гастритів до системної патології, що ще більше обмежує надходження в організм необхідних мікроелементів, вітамінів, поліненасичених жирних кислот та інших мікронутрієнтів. Ще більш сумно ситуація виглядає на тлі хронічних стресів і гіподинамії, притаманних більшості населення великих міст.

Сучасні продукти харчування, що вживаються сьогодні жителями великих міст, вже протягом короткого часу призводять до розвитку вираженого дефіциту найважливіших поживних речовин. Неабиякою мірою цьому сприяють новітні технології переробки харчової сировини, орієнтовані на рафінування, пастеризацію, консервацію. Ще більше погіршує проблему розвиток систем швидкого харчування: їжа стає незбалансованою і насиченою різними канцерогенними речовинами. «Дослідження, що проводилися серед американських банківських службовців, показали, що систематичне відвідування фастфуду веде до монотонного харчуванню і як наслідок - до полінутріентного дефіциту».

Час від часу лікарі-дієтологи складають різні переліки шкідливих для здоров'я страв і продуктів. Цікаво, що якщо вони і відрізняються між собою, то досить незначно. Дієтологи всіх країн сходяться на думці, що найбільш небезпечні солодкі газовані напої, картопляні чіпси, солодкі батончики, ковбасні вироби, жирні сорти м'яса, картопля фрі, пончики з цукровою пудрою, крекери; вермішель швидкого приготування, сухарики і приправи з різними смаками, майонез, кетчуп та соуси не приготовані власноруч.

Для профілактики ожиріння в ЄС були введені нові правила маркування продуктів харчування, мета яких - попередити споживачів про високий вміст в них солі, цукру, жирів. Ідея прийняття нових правил належить Єврокомісії, члени якої ще 4 роки тому висловилися за обов'язкове інформування покупців про комплексний характер продуктів із зазначенням всіх нюансів. Адже справа доходила до того, що продукт, виготовлений на основі цукру, міг рекламуватися як "містить 0,5% жиру». Тепер же «хороші» й «погані» дані про харчову цінність продукту повинні поміщатися на одній стороні упаковки, щоб покупець мав повну картину щодо його справжньої цінності.


   (032) 241 8888
   (097) 241 8888
   (095) 241 8888

   У нас Ви можете перевірити наявність лікарського засобу в аптеках та дізнатися його ціну не виходячи з дому.

   Аптечна довідка