You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Довготривала субфібрильна температура тіла (37 - 38°C)

Статті | Хвороби та лікування | Довготривала субфібрильна температура тіла (37 - 38°C)

Наскільки небезпечна субфебрильна температура (від 37 до 38 °C)? Як її лікувати і чи потрібно це робити?
На запитання відповіді дає кандидат медичних наук, лікар-невропатолог Марина Олександрович.

З дитячих років всі ми знаємо, що нормальна температура тіла - 36,6 ° C. Втім, виявляється, це усталена думка всього-на-всього міф. Адже насправді цей показник у одного і того ж людини в різні періоди життя може неодноразово змінюватися.

Наприклад, градусник може видавати різні цифри протягом одного місяця навіть при повному здоров'ї. Це характерно головним чином для дівчат - у них температура тіла звичайно злегка підвищується під час овуляції і нормалізується з початком менструації. Коливання можуть відбуватися і протягом одного дня. Вранці, відразу після пробудження, температура мінімальна, а до вечора вона зазвичай піднімається на півградуса. Стрес, їжа, фізична активність, прийом ванни або вживання гарячих (а також міцних) напоїв, перебування на пляжі, дуже теплий одяг, емоційний сплеск і багато чого іншого може викликати невелике температурний стрибок. А ще є люди, для яких нормальна величина оцінки на градуснику - не 36,6, а 37 ° C або навіть трохи вище. Як правило, це відноситься до астенічних юнаків та дівчат, які мають крім витонченого статури ще й тонкий емоційний уклад. Субфебрилітет не рідкість, особливо у дітей: за статистикою, цим відзначається практично кожна четверта сучасна дитина у віці від 10 до 15 років. Зазвичай такі діти кілька замкнуті і повільні, апатичні або, навпаки, тривожні і дратівливі. Але й у дорослих це явище не з ряду унікальних. Однак звалювати все на індивідуальні особливості організму не варто. Тому, якщо звичайна температура тіла завжди була в нормі, і раптом вимірювання, зроблені одним і тим же термометром протягом досить довгого часу і в різний час доби, стали показувати вищі цифри, ніж завжди, виникає суттєвий привід для занепокоєння.

Звідки у «хвоста» ноги ростуть?

Підвищена температура тіла звичайно свідчить про наявність в організмі запального процесу або про присутність інфекції. Але іноді свідчення градусника залишаються вище норми і після одужання. Причому це може тривати протягом декількох місяців. Так нерідко виражається синдром післявірусної астенії. Лікарі в цьому випадку вживають термін «температурний хвіст». Викликана наслідками перенесеної інфекції злегка підвищена (субфібрильна) температура не супроводжується змінами в аналізах і проходить самостійно.

Проте тут криється небезпека сплутати астенію з неповним видужанням, коли підвищення температури свідчить про те, що хвороба, яка притихла на деякий час, стала розвиватися заново. Тому про всяк випадок краще здати аналіз крові і з'ясувати, чи в нормі лейкоцити. Якщо все гаразд - можна заспокоїтися, температура поскаче-поскаче і з часом прийде до норми.

Інша часта причина субфібрилітету - пережитий стрес. Є навіть особливий термін - психогенна температура. Вона частіше супроводжується такими симптомами, як погане самопочуття, задишка і запаморочення.

Ну а якщо в недалекому минулому ви не переносили ні стресів, ні інфекційних хвороб, а стовпчик градусника все одно вперто повзе вгору, то краще проявити пильність і обстежитися. Адже тривалий субфебрилітет може говорити про наявність небезпечних захворювань. Так що розбиратися в тому, звідки у «температурного хвоста» ноги ростуть, потрібно обов'язково.

Методом виключення

Насамперед потрібно виключити всі підозри на запальні, інфекційні та інші серйозні захворювання (туберкульоз, тиреотоксикоз, залізодефіцитну анемію, хронічні інфекційні або аутоімунні захворювання, злоякісні пухлини). Для початку потрібно звернутися до терапевта, який складе індивідуальний план обстеження. Як правило, при наявності органічної причини субфебрилітету є й інші характерні симптоми: біль у різних ділянках тіла, зниження ваги, млявість, підвищена втома, пітливість. При промацуванні може виявитися збільшення селезінки або лімфовузлів. Зазвичай з'ясування причин субфебрилітету починається із загального і біохімічного аналізів сечі і крові, рентгена легенів, УЗД внутрішніх органів. Потім при необхідності приєднуються більш детальні дослідження, наприклад аналізи крові на ревматоїдний фактор або гормони щитовидної залози. При наявності болю неясного походження, і особливо при різкій втраті ваги необхідна консультація онколога.

«Гарячий» народець

Якщо обстеження показали, що на всіх фронтах - порядок, начебто можна і заспокоїтись, вирішивши, що така ваша природа. Але, виявляється, привід для занепокоєння все-таки є.

Однак спочатку спробуємо розібратися, звідки ж береться підвищена температура при, здавалося б, повну відсутність на те органічних причин. Вона з'являється зовсім не тому, що тіло накопичує занадто багато тепла, а тому, що воно його погано віддає навколишньому середовищу. Розлад системи терморегуляції на фізичному рівні можна пояснити спазмом поверхневих судин, розташованих в шкірі верхніх і нижніх кінцівок. Також в організмі людей з тривалю температурою можуть відбуватися збої в ендокринній системі (у них часто порушені робота кори надниркових залоз та обмін речовин). Медики розглядають такий стан як прояв синдрому вегетосудинної дистонії і навіть дали йому назву - термоневроз. І хоча це не хвороба в чистому вигляді, тому що ніяких органічних змін при цьому не відбувається, але все-таки і не норма, оскільки тривало тримається підвищена температура - стрес для організму. Тому такий стан треба лікувати. Але, звичайно, не антибіотиками або жарознижувальними - вони не тільки приносять шкоду організму, але в даному випадку ще й неефективні.

Ліки при субфібрилітеті взагалі призначають рідко. Найчастіше неврологи рекомендують масаж і акупунктуру (щоб привести в норму тонус периферичних судин), а також фітотерапію й гомеопатію. Найчастіше стійкий позитивний ефект дають психотерапевтичне лікування та психологічна допомога.

Тепличні умови не допомагають, а скоріше заважають позбутися термоневрозу. Тому тим, хто страждає цим порушенням, краще перестати себе берегти, а почати загартовуватися і зміцнювати організм. Людям з проблемною терморегуляцією необхідні:

● правильний режим дня;
● регулярне повноцінне харчування з великою кількістю свіжих овочів і фруктів;
● прийом вітамінів;
● достатнє перебування на свіжому повітрі;
● заняття фізкультурою (за винятком командних ігор);
● загартовування (метод ефективний лише при регулярному, а не разовому застосуванні).

Плутанина в показниках

А чи правильно ви міряєте температуру? Врахуйте, що градусник, поставлений під пахвою, може давати не зовсім вірні відомості - через велику кількість потових залоз в цій області ймовірні неточності. Якщо ви звикли міряти температуру в роті (де вона на півградуса вище, ніж під пахвою), то знайте, що цифри будуть зашкалювати, якщо ви за годину до того поїли або попили гарячого, або покурили. Температура в прямій кишці в середньому на градус вище, ніж у пахвовій западині, але пам'ятайте, що градусник може «брехати», якщо проводити вимірювання після прийому ванни або занять фізкультурою. Вимірювання температури у вушному каналі вважається сьогодні найбільш надійним. Але для цього необхідний спеціальний термометр і точне дотримання всіх правил процедури. Будь-які порушення можуть призвести до помилки.

 


   (032) 241 8888
   (097) 241 8888
   (095) 241 8888

   У нас Ви можете перевірити наявність лікарського засобу в аптеках та дізнатися його ціну не виходячи з дому.

   Аптечна довідка