You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Шкіра та вік

Статті | Косметологія | Шкіра та вік

Біологи до цих пір не прийшли до єдиної думки, що вважати старінням і які його причини. Однак можна сказати, що старіння - це результат накопичення дефектів в клітинах і міжклітинних структурах, які поступово виводять з ладу життєво важливі системи організму.

Мабуть, єдиний час, коли шкіра практично не вимагає догляду - це період життя приблизно з шестимісячного віку до початку статевого дозрівання. Шкіра дітей пружна, гладка, жива і свіжа, і дивитися на неї - одне задоволення. На жаль, все хороше рано чи пізно закінчується, і починаючи з 12-14 років зовнішній вигляд шкіри починає погіршуватися. Перш за все, вона стає більш жирної, причому в деяких жиру виділяється так багато, що він буквально стікає по шкірі. Потім міняється структура шкіри, вона стає більш грубою і пористої. У людей із сухою і тонкою шкірою ці зміни менш помітні, ніж у власників жирної шкіри, проте в будь-якому випадку шкіра не залишається такою ж, якою була в дитинстві. І звичайно, саме прикро зміна шкіри, отруйна життя значної частини підлітків, - вугрова хвороба, яка приходить в період статевого дозрівання і на довгі роки (іноді на десятиріччя) окупує шкіру, незважаючи на всі спроби позбавитися від неї. У багатьох тінейджерів боротьба з вуграми стає головною метою косметичних процедур, а іноді і сенсом життя. На жаль, в процесі цієї боротьби багато людей наносять шкірі важких втрат, який буває дуже важко компенсувати надалі. Дуже невеликий відсоток підлітків розуміє необхідність захисту шкіри. Більшість же, як правило, саме в цю пору нещадно опромінюють шкіру сонячними променями (а іноді ще й штучно генерованих ультрафіолетом в соляріях), покривають шарами косметики (яку нерідко залишають на ніч), татуюваннями, виснажують нічні пильнування і всілякими токсичними субстанціями. Незважаючи на все це, шкіра деякий час зберігає свіжість і пружність.

До 20 років у багатьох людей стан шкіри поліпшується - вона стає не такою жирною, менш схильною до утворення вугрів, більш рівною та привабливою. Час від 20 до 30 років - період стабільності для шкіри, коли більшість людей можуть не замислюватися над премудростями косметичного догляду, вибираючи косметику по упаковці, запахом або назвою фірми, і, незважаючи на це, мати гарну шкіру. Але все це вірно лише в тому випадку, якщо шкіра здорова. На жаль, підліткові стреси, спроби самолікування вугрів методом безладного намазування на шкіру за все, на чому стоїть позначка «від вугрів», перебір з антибіотиками або ретиноїди, а іноді ще й немислимі дієти можуть провокувати виникнення тих чи інших шкірних проблем, починаючи від запущених форм вугровій хвороби до алергічного дерматиту та інших захворювань. У цих випадках шкіра вимагає ретельно продуманого догляду, що краще довірити грамотному фахівцеві.

Вже починаючи з 25 років шкіра поступово втрачає свіже чарівність юності. Сповільнюється оновлення клітин рогового шару, і шкіра стає більш тьмяною. Знижується швидкість утворення колагену і еластину, і шкіра вже не виглядає такою пружною. З'являються тонкі зморшки під очима, накопичуються дефекти шкіри, такі, як пігментні плями, розтяжки, шрами від колишніх вугрів і т.д. Чим ближче 30-річний рубіж, тим частіше жінки починають замислюватися про догляд за шкірою, намагаються сповільнити її старіння або замаскувати його ознаки. І хоча лікарі не перестають твердити, що захищати шкіру і доглядати за нею потрібно з ранньої юності, в реальності лише після 30 років шкіра може розраховувати, що на її потреби нарешті звернуть увагу.
У період з 35 до 50 років старіння шкіри стає все більш помітним. У цей час знижується її здатність утримувати вологу, сповільнюється оновлення клітин, накопичується дефектний колаген і еластин, знижується кількість гіалуронової кислоти, на обличчі стоншується жировий прошарок і відбувається перерозподіл жиру (на вилицях жиру залишається все менше, а під підборіддям і в нижній частині щік часто утворюються жирові подушечки), з'являються пігментні плями, розширені судини і, звичайно ж, зморшки.

Треба сказати, що зморшки, які так засмучують жінок, не тільки виглядають по-різному, але мають різні причини виникнення. Їх часто ділять на статичні і динамічні зморшки. Статичні зморшки виникають через зміни, що відбуваються в самій шкірі (пошкодження волокон шкіри різними шкідливими чинниками, вікове зношування і руйнування структур шкіри і т.д.). Динамічні зморшки утворюються в місцях постійної м'язової активності через те, що при скороченні м'яз коротшає і зморщується шкіру, а при розслабленні повертається у вихідне положення й «тягне» її за собою назад. У молодих жінок шкіра еластична, вона швидко реагує на такі рухи м'язів і повертається в початковий стан. З віком подібні вправи даються їй вже важче, і складки все чіткіше проступають на шкірі. Динамічні зморшки зазвичай утворюються навколо очей, на переніссі, на лобі і навколо рота - там, де найактивніше працюють мімічні м'язи.

Після 50 років шкіра зазнає впливу наступаючої менопаузи, коли кількість жіночих статевих гормонів естрогену в організмі знижується. У цей час з'являється більше зморшок, товщина дерми і епідермісу стрімко зменшується, і шкіра помітно в'яне. Процес швидкого старіння йде приблизно до 60 років, після чого шкіра набуває в період відносної стабільності. На цьому етапі від косметики вже мало що залежить, і будь-які зміни можливі лише за допомогою пластичних операцій. У тих, хто протягом життя захищав свою шкіру від ушкоджуючих впливів (особливо від сонця), шкіра буде мати менше зморшок, плям, буде виглядати свіже та молодше. Якщо ж шкіра піддавалася інтенсивному сонячному опромінюванню (це більш актуально в жарких країнах), то на ній, швидше за все, буде видно грубі глибокі зморшки, і вона буде покрита пігментними плямами.

У старості (70 і старше) шкіра характеризується стовщеним (пергаментний) роговим шаром, тонкої дермою (через яку просвічує підшкірна жирова клітковина, що надає шкірі жовтуватий колір), низькою еластичністю, численними глибокими зморшками і складками.

Шлях, який ми зараз в загальних рисах змалювали, проходить шкіра кожної людини, і в косметології немає коштів, які б запобігли зміни шкіри, що виникають на кожному його етапі. Шкіра тінейджера ніколи вже не повернеться до свіжої гладкості шкіри дитини, а шкіра дами бальзаківського віку ніколи не буде схожа на шкіру 20-річної дівчини. Але потрібно враховувати, що старечі зміни шкіри наступають, з одного боку, через те, що така програма, закладена в клітинах, а з іншого - через те, що шкіра, як і весь організм, протягом життя накопичує ушкодження і хвороби, іншими словами, зношується. Вплинути на генетично обумовлене старіння практично неможливо, але можна уповільнити швидкість зношування шкіри (і організму) і запобігти передчасному старінню. Для цього потрібно знати, які зміни шкіри є невідворотними, а які викликані нашим недбалим ставленням або виникають з вини шкідливих факторів зовнішнього середовища.


   (032) 241 8888
   (097) 241 8888
   (095) 241 8888

   У нас Ви можете перевірити наявність лікарського засобу в аптеках та дізнатися його ціну не виходячи з дому.

   Аптечна довідка