You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Недосипання

Ми всі живемо в суспільстві, яке все більше і більше залежить від наших емоцій та від нашої психології. Незважаючи на це, виявлено, що сьогодні ми спимо на годину менше, ніж 75 років тому і тим самим ми підвищуємо рівень емоційно напружених ситуацій і зменшуємо ймовірність відновлення нормального психологічного стану.

Сон – це один з найважливіших способів природньої терапії, яка доступна людині. Тому ми більше спимо, коли маємо інфекцію, таку як простуда  або  гастроентеріт.  Під час сну мозок  вступає  у  різні  стадії  хвильових  моделей,  що  дозволяє нам  не  лише бачити  сни,  але  також виробляти  та  відновлювати  деякі  основні нейро-речовини або ферменти головного    мозку -  такі  як  серотонін і норадреналін, які  є   життєвоважливими для   психологічного здоров’я, для  попередження  депресій і  психологічних захворювань. Під час сну  ці  хвильові системи головного   мозку  змінюються   за   декілька циклів. Важливим  є  перший глибокий  сон,  який  залежить  від  того, як мозок  відпочив  перед   сном.

Впродовж сну відбувається період, який називається «період швидкого руху очима» (ШРО). Під час цього періоду ми бачимо сни і більшість тіла паралізована. ШРО відбувається 3-4 рази за ніч та є важливим з двох причин. По-перше, виробляються нейрохімікати. Тому для виділення цих життєвонеобхідних речовини важливо, щоб буо декілька циклів ШРО. По-друге, під час сну всі стресові та неприємні спогади переходять з лівої частини мозку в праву, де вони зберігаються «у спокої». Ось чому сон такий важливий тоді, коли ми переживаємо стресові чи емоційні ситуації у своєму житті.  При нормальному перебігу сну, останній ШРО має місце саме перед самостійним пробудженням, тож якщо ви природньо прокидаєтесь без будильника та пам’ятаєте свої сни - це хороший індикатор достатнього сну.

Як  сімейний лікар я маю  багато  пацієнтів  серед   дітей    і  підлітків   із  порушеннями сну.  Вплив  недосипання  однієї  години   подібний  до   впливу  надмірного   вживання  алкоголю, а це  робить нас  схильними   до  нещасних   випадків,  нездатними зосереджувати увагу в потрібний момент,   схильними  робити  помилки  на   роботі   і   бути  менш   продуктивними.  Що ж стосується особистого життя, то це призводить до стресу та роздратованості. Ми не здатні в повній мірі отримувати та дарувати задоволення від спікування з друзями та сім’єю. Cлід зазначити, що пацієнти, які лягають спати пізно на вихідних, також мають проблеми з нестачою сну, адже їм важко впродовж дня наздогнати недоспані години. На жаль, не всім вдається впоратись з цим, і, як результат, пацієнти мають хронічне недосипання та схильність до депресії. Психологічні ефекти важких станів недосипання були відомі ще багато років тому.

Пацієнти часто запитують мене, скільки часу вцілому необхідно для сну їм та їх дітям. Дорослій людині необхідно 8 годин, в той час як діти у віці 5 років потребують 10 годин. Проміжок часу з віком поступово зменшується до 8 годин. Діти, які страждають недосипанням часто роздратовані, неслухняні, а також не можуть зосередитись  на навчанні в школію, а точніше, у них менше можливості спокійно зосередитись на завданні, а також їм властива гіперактивність. Відновлення сну у таких дітей може бути дуже корисним для сімї.

 Якість сну також є досить важливою, адже існує багато факторів, що запобігають цьому.  Особливе значення має те, щоб перед снов мозок відпочив, таким чином напочатку самого сну він ввійде у правильний хвильовий рух. Спокійні заняття, такі як читання або перегляд  телепередач (але не жорстоких та особливо драматичних програм) допоможуть мозку  правильно налаштуватися. Їжа, багата на гідрокарбонати, вжита за 2 години до сну – стимулює хороший сон. Перед сном не рекомендуються підвищена емоційна збудженість(а саме переживання, думки про завтрашні проблеми). Особливо шкідливими перед сном є комп’ютерні та будь-які інші ігри, оскільки вони провокують інтенсивну роботу мозку, що порушує подальший нормальний перебіг сну. Загалом, потрібно уникати перед сном будь-якої діяльності за комп’ютером. Що ж стосується алкоголю, то, наприкад, доза до 50 мл може бути навіть корисна перед сном, проте в більших кількостях алкоголь, підвищуючи активність мозку, порушує подальший сон. Сексуальна активність, навпаки, сприяє виробленню гормонів, що покращують сон.

Сон також підвищує імунну функцію організму, допомагає попередити, а також боротися з різноманітними захворюваннями, в тому числі злоякісними.


   (032) 241 8888
   (097) 241 8888
   (095) 241 8888

   У нас Ви можете перевірити наявність лікарського засобу в аптеках та дізнатися його ціну не виходячи з дому.

   Аптечна довідка